Każda kobieta już chyba wie, że zgodnie z tradycją panna młoda powinna mieć na ślubie cztery specyficzne rzeczy. Ma być to rzecz stara, rzecz nowa, pożyczona i niebieska.
Skąd się wzięła ta wiekowa tradycja ślubna i jakie jest jej znaczenie?
Dbałość o tradycje ślubne to zadanie dla druhny. Świadkowa powinna zadbać aby nie zabrakło żadnej z tych czterech rzeczy. Zwyczaj ten ma swoje korzenie w wiktoriańskiej Anglii. Tam do tych czterech elementów dokładano monetę wkładaną do buta panny młodej i jak nie trudno się domyślić, symbolizowała ona dostatek w rodzinie.
Lecz zapewne bardziej zastanawiacie się jakie znaczenie miały pozostałe zwyczaje, które występują również w Polsce?
Coś starego
Coś starego dawniej oznaczało głównie biżuterię odziedziczoną po mamie lub babci. Obecnie nie musi być to biżuteria ale może być to jakikolwiek inny przedmiot. Stary przedmiot zapewnia wsparcie własnej rodziny panny młodej.
Coś nowego
Analogicznie do starego musimy mieć również coś nowego. W Polsce jako coś nowego traktuje się suknię ślubną panny młodej. Element ten symbolizuje dostatek tak samo jak angielska moneta.
Coś niebieskiego
W kolorze niebieskim obecnie ubiera się podwiązkę. Obecnie ten kolor symbolizuje wierność małżonka. Lecz dawniej był on symbolem czystości i wierności.
Coś pożyczonego
Na koniec jeszcze tylko coś pożyczonego. Często praktykuje się pożyczenie biżuterii od szczęśliwej mężatki z rodziny pana młodego. Symbol ten zapewnia przychylność rodziny przyszłego męża i szczęśliwe życie. Należy jednak zapamiętać, że druhna może tylko pomóc zorganizować wszystkie przedmioty ale nie może ich ofiarować ani pożyczyć.
Druhna ma czuwać nad ślubem i pomagać zorganizować ślub zgodnie z tradycjami i obyczajami.