Znika bez słowa, czyli czym jest ghosting i dlaczego tak boli? Wchodząc w relację z drugim człowiekiem zawsze możemy się spodziewać tego, że się ona zakończy: czasem mniej, czasem bardziej burzliwie i dramatycznie, wiąże się za każdym razem z emocjami, a dojście do siebie zajmuje pewien czas. Bez względu na to, czy zakończył się związek romantyczny czy przyjaźń, emocje mogą być tak samo silne, pojawiają się smutek, żal, czasem nawet rozpacz.
Emocje są tym silniejsze, im bardziej niespodziewane jest rozstanie, rozpad relacji. W wielu przypadkach możemy mówić o okrutnej i bolesnej dla nas formie rozstania. Określa się ją mianem "ghosting", czyli tłumacząc z języka angielskiego to niejako zniknięcie drugiej osoby, która… rozpływa się, jak duch. Dlaczego tak się dzieje, czym dokładnie jest ghosting i dlaczego tak boli?
Koniec relacji jako osobisty dramat dla każdego z nas
Zakończenie relacji to trudne wydarzenie dla każdego z nas. Bez względu na to, czy właśnie zakończył się nasz kilkumiesięczny związek, z którym wiązaliśmy duże nadzieje czy też wieloletnia przyjaźń, emocje są silne, a samo doświadczenie boli. Wiele osób klasyfikuje rozpad relacji w kategoriach osobistego dramatu, trudno nam poradzić sobie z brakiem bliskiej nam osoby, ze zmianami, jakie się z tym wiążą, z nadmiarem emocji negatywnych oraz z pytaniami, które pojawiają się w naszych głowach. Niejednokrotnie obwiniamy się o to, że relacja nie przetrwała, szukamy winy w sobie…
Wiele zależy od tego, jak zakończyła się relacja, jakie były okoliczności rozstania, co je spowodowało oraz jak długo w relacji źle się działo. Im większym zaskoczeniem jest dla nas rozpad związku czy przyjaźni, tym trudniej nam się z nim pogodzić. Formą zakończenia relacji, która jest określana jako wyjątkowo okrutna i bolesna jest ghosting. Jak się objawia oraz jak poradzić sobie, gdy staniemy się jego ofiarą?
Ghosting jako forma zakończenia relacji
Mianem ghostingu określa się formę rozstania, która jest nagła, stanowi zaskoczenie dla drugiej strony i polega ona na tym, że partner/ka znika bez słowa, zabiera swoje rzeczy, przestaje odbierać telefon, odpisywać na wiadomości. Zachowuje się jak… duch. Znika, a my nie mamy pojęcia, co się wydarzyło i jak poradzić sobie z tym, co się wydarzyło.
Niestety, ghosting bywa coraz powszechniejszy, coraz częściej zmagamy się z jego skutkami, a ten sposób na zakończenie relacji wydaje się dość prosty ale wyjątkowo trudny dla osoby opuszczanej…
Ghosting - przyczyny zniknięcia bez słowa
Dlaczego ludzie decydują się na zakończenie relacji w formie szybkiego zniknięcia bez słowa? Przyczyn może być wiele, wśród nich warto wymienić:
- lęk przed rozmową z partnerem/ką, strach przed konfrontacją, mówieniem o swoich uczuciach potrzebach, przyczynach rozstania;
- niechęć do przeprowadzenia tej rozmowy z przyczyn osobistych: brak relacji uczuciowej, bycie w relacji z nowym partnerem/ką;
- lęk przed przyznaniem się do błędu, do winy za rozpad związku;
- lęk przed przejmowaniem odpowiedzialności za swoje czyny i decyzje;
- chęć jak najszybszego zakończenia związku, lęk przed wizją powrotu podczas gdy już podjęliśmy decyzję o odejściu.
Tak, ghosting bywa ucieczką, bywa próbą odsunięcia od siebie przykrych doświadczeń, związanych w rozmową z partnerem/ką, która zapewne wiąże się z pewnymi emocjami, wspomnieniami. Tego typu "ucieczka" jest prosta, pozwala nam natychmiastowo odciąć się od kogoś, od relacji. Dla osoby porzuconej jednak jest wydarzeniem niezwykle bolesnym i trudnym do zrozumienia.
Dlaczego ghosting jest tak bolesny?
Ghosting jako forma zakończenia relacji jest bardzo bolesny dla osoby, która została opuszczona. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim dlatego, że:
- nagłe opuszczenie z dnia na dzień jest dla nas szokiem, jeszcze wczoraj byliśmy w związku, mieliśmy przyjaciela, a dziś nie ma po tej osobie śladu, nie mamy z nią kontaktu, nie wiemy, co się dzieje, nie możemy się z nią skontaktować ani oczekiwać jakichkolwiek wyjaśnień;
- ghosting jest dla nas synonimem lekceważenia, obojętności, a tym samym braku szacunku, co bardzo nas rani, zwłaszcza, gdy relacja była dla nas bardzo ważna, głęboka, wiązaliśmy z nią plany na przyszłość;
- czujemy się dosłownie porzuceni, zostawieni sami, a nasze potrzeby brutalnie zignorowane;
- wpływa to bardzo negatywnie na naszą samoocenę, czujemy się gorsi, beznadziejni, nic nie warci, druga strona nie zechciała nawet wyjaśnić nam powodów swojej decyzji;
- czujemy, że w jednej chwili zburzony został cały nasz świat, w budowanie relacji włożyliśmy wiele serca i emocji, a okazało się, że można to w jednej chwili przekreślić i to w jeszcze tak okrutny sposób: bez słowa wyjaśnienia.
Ghosting dotyczy i mnie - jak sobie z nim radzić?
Padłaś/eś ofiara ghostingu lub z tego powodu cierpi bliska Ci osoba? Dowiedz się, jak można pomóc sobie ulżyć w cierpieniu z powodu zniknięcia kogoś, kto był dla nas tak ważny.
- Jasne jest, że ghosting powoduje pojawienie się wielu negatywnych emocji, pojawia się smutek, żal, złość, frustracja, niezrozumienie, poczucie beznadziejności. Czujemy się oszukani, zranieni i mamy do tego pełne prawo. Zmierz się z bólem, nie wstydź się płaczu, krzyku, smutku, rozpaczy. Musisz przeżyć te emocje, aby móc iść dalej.
- Jeśli już minął pierwszy szok i negatywne emocje opadły, zwykle przychodzi czas na refleksje, w Twojej głowie pojawia się wiele myśli i pytań, co jest zupełnie naturalne, pozwól im przychodzić. Pamiętaj jednak, aby zachować spokój i nie dać się "porwać" myślom, że rozstanie nastąpiło z Twojej winy, że to Ty jesteś źródłem niepowodzenia w Waszej relacji i druga strona musiała uciec, aby się z niej uwolnić.
- Koncentruj się na pozytywach, swoich mocnych stronach oraz plusach (tak!) tej sytuacji. Spędzaj czas z rodziną i znajomymi, poświęcaj wolne chwile na swoje hobby, rób coś dla siebie.
- Ghosting to dla wielu osób wydarzenie przełomowe, pozwalające na dokonywanie zmian w sobie. Warto pamiętać o tym, jakie wartości wyznajemy, co i dlaczego jest dla nas ważne, jakie cechy charakteru stanowią nasze mocne strony, z jakie należy jeszcze doskonalić. Warto w tym wypadku popracować nad asertywnością oraz odpornością na stres. Pozwoli nam to lepiej radzić sobie z podobnymi sytuacjami w przyszłości. Warto nauczyć się komunikować swoje potrzeby, bronić swojego zdania oraz radzić sobie z ignorancją oraz obojętnością. Istotne jest, aby chronić siebie przed podobnymi zdarzeniami i wiedzieć, jak na nie reagować.
- Jeśli czujesz, że to doświadczenie za bardzo Cię przytłacza, jest wydarzeniem trudnym, bardzo negatywnie odbiło się na Twojej pewności siebie i samoocenie, nie obawiaj się skorzystania z fachowej pomocy, psycholog lub psychoterapeuta pomoże Ci uporać się z emocjami, wesprze w procesie odbudowy swojego życia oraz pracy nad sobą w celu wzmocnienia samooceny.
Ghosting - czy da się go uniknąć?
Jak uniknąć bolesnego rozczarowania, gdy bliska nam osoba opuszcza nas bez słowa? Nie odpowiadamy za to, co czuje, myśli i zrobi druga strona ale możemy podjąć pewne kroki, aby zniknięcie bez słowa było w naszej relacji mniej prawdopodobne. Przede wszystkim należy nauczyć się mówić o sobie i swoich potrzebach, o tym, co jest dla nas ważne. Warto trenować asertywność, nauczyć się radzić sobie z krytyką oraz stresem.
Ghosting, choć to doświadczenie trudne, bolesne i związane z negatywnymi emocjami, może być dla nas wydarzeniem ważnym, przełomowym, dającym możliwość na zmianę. Choć na początku może wydawać się wręcz traumatyczne, przybierać rozmiar osobistego dramatu, po pewnym czasie zrozumiemy, jakie cenne lekcje nam dało. Takie nagłe rozstanie, rozpad relacji czyni nas silniejszymi, pozwoli w przyszłości o wiele lepiej adaptować się do zmian ale i - przy odpowiedniej pracy nad sobą - pozwoli doskonalić cechy, które są przydatne w podobnych sytuacjach, w tym asertywność, empatię, umiejętność radzenia sobie ze stresem czy krytyką.