Anatomia paznokcia - co warto wiedzieć?

Zdrowe paznokcieAnatomia paznokcia - co warto wiedzieć?

Poświęcamy sporo czasu na ich pielęgnację, jednak o ich budowie nie wiemy zbyt wiele. Jak zbudowane są nasze paznokcie? Im więcej informacji zdobędziemy na ten temat, tym łatwiej będzie nam zadbać o ich atrakcyjny wygląd. Co zatem warto wiedzieć na temat paznokci i ich budowy?

Z czego zbudowane są paznokcie?

Nasze paznokcie zbudowane są z keratyny - białka, z którego zbudowane są zewnętrzne warstwy skóry. Sam paznokieć składa się z obłączka, czyli białawego półksiężyca, doskonale widocznego w dolnej części płytki paznokciowej, korzenia, łożyska oraz obrąbku naskórkowego, którego głównym zadaniem jest ochrona paznokcia przed infekcjami.

Paznokcie i ich rola

Twardy paznokieć to swego rodzaju tarcza, która ma odgrywać bardzo ważną rolę. Ich głównym zadaniem jest ochrona opuszek nerwowych oraz ochrona opuszek palców przed urazami. Dzięki paznokciom zwiększają się nasze zdolności manualne. Bez paznokci trudno przecież poradzić sobie z trzymaniem małych przedmiotów, ich brak utrudnia też wykonywanie wielu prostych czynności.

Zdrowe paznokcie - jakie są ich cechy charakterystyczne?

Wiedza na temat tego, jak wygląda zdrowy paznokieć, może nam pomóc we wczesnym wykrywaniu wszelkiego rodzaju niepokojących zmian. O tym, że nasze paznokcie są zdrowe, świadczy m. in. ich gładka powierzchnia oraz lekko różowy kolor. Zdrowe paznokcie to paznokcie lśniące, pozbawione problemów z rowkami oraz zgrubieniami.

Piękne i zdrowe paznokcie nie tylko pozwalają nam cieszyć się atrakcyjnym wyglądem, ale i dobrym samopoczuciem. O tym, jak ważne jest utrzymanie ich w dobrej formie, można się przekonać w chwili, gdy zniekształcony paznokieć zacznie nam utrudniać życie. Dzięki wiedzy na temat paznokci oraz podstawowych zasad ich pielęgnacji możemy chronić się przed takimi problemami, a jednocześnie chwalić się pięknymi dłońmi, dla których zdrowe paznokcie są przecież najwspanialszą ozdobą.