Fetysz, fetyszyzm, rodzaje fetyszy

FetyszyzmChoć słowo fetysz może nam kojarzyć się negatywnie z czymś niemoralnym, tak naprawdę łagodne odmiany fetyszy ma każdy z nas. Wiele osób preferuje w sypialni konkretne pozycje, rodzaje pieszczot, lubi dodawać pikanterii poprzez korzystanie z gadżetów erotycznych czy lubrykantów. Fetysz właśnie taki jest: to bodziec, który umożliwia nam osiągnięcie satysfakcji seksualnej.

Oczywiście w dosłownym rozumieniu, bez obecności fetysza zbliżenie nie może dla danej osoby zakończyć się spełnieniem. W potocznym rozumieniu seks również może być przyjemny, jednak fetysz znacznie podnosi atrakcyjność zbliżenia.

Rodzaje fetyszy

Jakie są rodzaje fetyszy, czyli co może być fetyszem? Okazuje się, że prawie wszystko. poniżej opis najpopularniejszych, najrzadszych, jak również… fetyszy, które uważane są za zaburzenie, czyli dewiację seksualną.

Fetysze, związane z ciałem lub wyglądem

Wiele fetyszy, związanych jest z ciałem lub wyglądem partnera. Fetyszem bardzo często są stopy. Zjawisko, gdy podniecają nas topy partnera nazywane jest podofilią. W tym wypadku orgazm i spełnienie w trakcie zbliżenia odnotowywane są jedynie podczas kontaktu ze stopami ukochanej osoby. Można patrzeć na nie, dotykać ich, głaskać je, lizać, całować i pieścić w każdy, inni sposób. fetyszyzm stóp może nie ograniczać się jedynie do stóp ale i obejmować całe nogi, np. ubrane w seksowne kabaretki. Fetyszem mogą być oczywiście włosy, piersi kobiety czy jej pośladki. Bardzo częstym fetyszem jest pępek, a satysfakcję osiąga się poprzez pieszczenie tej okolicy ciała. Co ciekawe, wielu mężczyzn twierdzi, że fetyszem jest dla ich ciało ciężarnej żony. Może być to interesujące dla wielu pań, dla których zmiany ich ciała w czasie ciąży są powodem do niepokoju, czy aby na pewno są dalej podniecające dla partnera. okazuje się, że jak najbardziej: kuszące są zarówno większe piersi, jak i coraz bardziej zaokrąglony brzuszek spodziewającej się dziecka ukochanej. Fetyszem mogą być również wyrzeźbione mięśnie oraz konkretny kolor skóry partnera. Wiele osób twierdzi, ze fetyszem jest dla nich tatuaż na ciele partnera bądź też piercing, czyli kolczyk w konkretny miejscu.

Fetysze, związane z przedmiotami

Do bardzo popularnych fetyszy należą konkretne przedmioty, zwłaszcza gadżety erotyczne. Podnieca nas między innymi używanie wibratorów, konkretnych typów prezerwatyw, seksowna bielizna czy skórzana odzież. Fetyszem mogą być również inne materiały, np. jedwab, kaszmir czy satyna. Fetyszem mogą być również buty, odzież w konkretnym kolorze, przebranie (np. strój policjantki), konkretne przedmioty ale i dźwięki czy zapachy. Fetyszem może być także obcowanie z wytworami artystów, np. rzeźbami czy obrazami. Dotykanie dzieł sztuki może doprowadzić nawet do orgazmu. Zjawisko takie nosi nazwę pigmalionizmu. W tym miejscu warto wspomnieć także o bodźcu seksualnym, jakim są filmy pornograficzne. Wiele osób inspiruje się oraz podnieca w momencie oglądania tego typu produkcji.

Fetysze, związane z miejscem

Bodźcem seksualny mogą być też konkretne miejsca. Bardzo popularna jest agorafilia, czyli podniecanie się uprawianiem seksu w miejscach publicznych, np. w galeriach handlowych. W skrajnych przypadkach bodźcem jest zbliżenie w tłumie ludzi, np. na koncercie. Wiele osób osiąga satysfakcję seksualną kochając się pod prysznicem lub w samochodzie.

Fetysze, związane z samym aktem seksualnym

Wiele fetyszy związanych jest z samym aktem seksualnym, na przykład określoną pozycją. Wiele osób osiąga orgazm podczas uprawiania seksu w konkretnej pozycji ale i określonego rodzaju seksu, np. poprzez miłość oralną czy analną.

Fetysze, związane z zachowaniem

Co ciekawe, podniecać nas może nie tylko ciało, przedmiot czy miejsce ale również konkretne zachowanie partnera. Fetyszem może być na przykład postawa wyrażająca uległość w sypialni lub wręcz przeciwnie: dominację. Dla wielu osób podniecające jest udawanie w łóżku, czyli odgrywanie konkretnych ról, np. nieznajomych, lekarza, itp. Wiele kobiet uważa, że ich fetyszem jest zamiłowanie do otrzymywania delikatnych klapsów w czasie zbliżenia. Takie zachowanie partnera jest dla nich podniecające i pomaga im osiągnąć orgazm.

Uwaga istnieją i takie fetysze!

Powyżej opisane fetysze nie wydają się nam niebezpieczne, a raczej podniecające. Niestety, istnieją i takie fetysze, które bez wątpienia uznać można za zaburzenia. W pierwszej chwili nasuwa się nam oczywiście pedofilia, czyli osiąganie satysfakcji seksualnej poprzez obcowanie seksualne z dziećmi. Uznawanym na demoralizujący fetyszem jest także uważanie za bodziec seksualny moczu i kału. Dewiacje te nazywa się odpowiednią urofilią oraz koprofilią. Uznawanym za zaburzenie fetyszem jest także okaleczone ciało ludzie, zarówno własne (apotemnofilia) jak i partnera (akrotomofilia). Za fetysz uznane mogą być również zwierzęta oraz obcowanie płciowe z nimi (zoofilia) oraz… osoby zmarłe (nekrofilia)!

Fetysze są różne, zwykle ich posiadanie nie jest groźne, jednak niektóre z nich uznane są za dewiacje seksualne. W przypadku fetyszy wszystko uzależnione jest od tego, czy druga osoba wyraża zgodę na obecność konkretnego bodźca we wspólnym życiu seksualnym i również czerpie z niego przyjemność.