Imiona dla dzieci - strategie wyboru, sugestie, przykłady imienia dla syna, córki

Imienia dla dzieckaPrzyszli rodzice stają przed niezwykle trudnym wyborem: muszą zadecydować, jak dadzą na imię swojemu nienarodzonemu jeszcze dziecku. To istotna kwestia, ponieważ imię towarzyszy nam przez całe życie, buduje naszą tożsamość, wiele o nas mówi… Jak wybrać imię dla dziecka, czym się sugerować i czy imię może mieć wpływ na nasze życie?

 

Strategie wyboru imienia dla dziecka

Wybranie tego wyjątkowego imienia dla swojego dziecka nie jest kwestią prostą. Jak wybrać konkretne imię, gdy nie podoba się nam żadne lub mamy więcej faworytów? Wymienić można kilka strategii wybierania imienia dla dziecka.

Należą do nich między innymi:

  • nadanie dziecku imienia kogoś z rodziny, np. dziadka lub innego przodka, rzadziej rodzica - jako utrzymanie tradycji rodzinnej;
  • wybranie imienia znanej osoby, np. ulubionego aktora czy muzyka;
  • wybranie imię osoby, która ma imieniny w dzień narodzin naszego dziecka, przed lub po nim - jako ustalenie patrona dla dziecka;
  • nadanie dziecku imienia kogoś, kogo lubimy, np. najlepszego przyjaciela;
  • sugerowanie się symboliką imienia: tym, co ono oznacza;
  • sugerowanie się modą na imiona;
  • nadawanie imion nietypowych lub obcobrzmiących.

Czym się sugerować w wyborze imienia dla dziecka?

Warto przeanalizować niektóre strategie dobierania imion i wybrać to jedno, najpiękniejsze, które będzie nosić nasza pociecha.

Wybór imienia dla dziecka po kimś z rodziny - tradycja i powrót do korzeni

Wielu rodziców decyduje się na nadanie dziecku imienia po kimś z rodziny: babci, dziadku, rzadziej maluch otrzymuje imię po rodzicu. Gdy babcia dowie się, że przyszła wnuczka będzie nosiła jej imię: z pewnością będzie to dla niej chwila wzruszenia. W ten sposób rośnie liczba dzieci, noszących tradycyjne, nieco już zapomniane imiona. Jednym z nich jest Zofia. Imię pochodzi z greki i oznacza mądrość. Jest to więc wspaniały wybór imienia dla córeczki, zwłaszcza, że Zosie są dobrymi ludźmi, to oddane żony, kochające matki i dobre pracownice. Coraz więcej dziewczynek otrzymuje ciekawe imię Rozalia, pochodzące z łaciny i zawierające w sobie nazwę dwóch kwiatów: róży i lilii. I takie właśnie są Rozalki: bywają porywcze i impulsywne ale i bardzo uczuciowe oraz romantyczne. Do łask wraca również imię królowej Polski: Jadwiga, oznaczającego kobietę odważną, waleczną. Patronką imienia jest Święta Jadwiga, a najpopularniejsza data imienin: 16 października. A u chłopców? Na popularności zyskuje imię Stanisław. Osoby z tym imieniem są pracowite, dobre, uczynne ale i konsekwentne w działaniu. Prawdziwym hitem ostatnich lat jest jednak imię Ignacy, pochodzące od słowa ogień i oznaczającego mężczyznę dobrego, ciepłego o "płomiennym" sercu oraz Antoni, oznaczającego człowieka wybitnego, wspaniałego. Powraca się też do imienia Franciszek. Pochodzi od nazwy plemienia Franków i oznacza człowieka wolnego. Imiona są piękne i można je ciekawie zdrobnić, z pewnością mała Zosia, Rozalka, mały Antek czy Staś będą w przyszłość dumni ze swoich imion i będą sentymentalnie wspominać osoby, po jakich je otrzymali.

Powrót do tradycyjnych, prostych imion dla dzieci - uniwersalne i zawsze piękne

Nadal w modzie są proste, polskie i tradycyjne imiona, coraz chętniej się do nich wraca i wyłaniają się z gąszczu imion coraz to bardziej obco brzmiących. Dziewczynki otrzymują piękne i proste imiona, Jednym z nich jest Anna, imię pochodzące z języka hebrajskiego od słowa hannah, oznaczającego łaskę. Chętniej nazywamy też swoje córki Maria, imię to również pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza ukochaną przez Boga. Na popularności zyskuje proste i dźwięczne imię Ewa, imię hebrajskie, jakie nosiła pierwsza kobieta, oznacza ono dającą życie. Z kolei z greckiego pochodzi imię Katarzyna czyli czysta, dziewicza. Dawniej bardzo popularne, dziś wraca do łask. Ostatnimi czasy chętniej nadajemy także piękne i tradycyjne imię Barbara, także pochodzenia greckiego, oznaczające obcą, czyli cudzoziemkę. Święta Barbara jest patronką górników, a wszystkie Basie swoje imieniny obchodzą 4 grudnia. Z kolei synów nazywamy Jan, co oznacza cieszący się łaską boską. Imię pochodzi z języka hebrajskiego. Na popularności zyskuje imię Piotr (greckie, oznacza skałę) oraz Paweł (łacińskie, oznacza człowieka drobnego, delikatnego).  Dla chłopców ciekawym imieniem jest również Tomasz, to imię pochodzenia aramejskiego, oznaczającego bliźniaka. A co z bratem bliźniakiem? Można nazwać go Marek. To jedno z bardzo starych imion łacińskich, oznaczające wojownika. Imiona tradycyjne są zawsze modne, poza tym można piękne zdrobnić, dają wiele możliwości mówienia na dziecko, np. Anna: Ania, Anusia, Aneczka, Anka lub Jan: Jasio, Janek, Jaś, itp.

Imiona dla dzieci na czasie - modne i lubiane

Istnieje także spora grupa imion modnych, które nadawane są wyjątkowo chętnie. Brzmią nowocześnie i są popularne. Do grupy tej zaliczyć można imię Zuzanna, dające wiele możliwości zdrobnień (po hebrajsku to "lilia"), nieco obco brzmiącą ale już "naszą" Lenę i Amelię, a także piękne imię Julia. Coraz popularniejsze jest imię Nadia, stanowiące skrót od imienia Nadzieja. Wśród imion męskich prym popularności wiedzie Jakub (Kuba, oznacza chronionego przez Boga) oraz Kacper. Bardzo popularnymi imionami są również Filip i Nikodem (greckie imię, oznacza zwycięzcę). Na znaczeniu zyskuje imię Szymon, oznaczające tego, którego wysłuchał Bóg. Wybór imienia modnego jest wyborem bezpiecznym ale z drugiej strony musimy liczyć się z tym, że w grupie przedszkolnej naszej córki mogą być trzy Zuzie, dwie Nadie i dwie Amelki, a nasz syn, Kuba, może mieć dwóch kolegów o tym samym imieniu. Pamiętajmy jednak, że większość z tych imion można zdrobnić na wiele sposobów, więc nie powinno być problemu z wybraniem formy dla naszego dziecka, np. Zuzanna: Zuza, Zuzka, Zuzia lub Jakub: Kuba, Kubuś, itp.

Imiona dla dzieci krótkie, nowoczesne - dla pewnych siebie i zdecydowanych

Coraz więcej osób decyduje się na nadanie dziecku krótkiego, dynamicznego imienia, które podkreśli jego indywidualność. Wśród imion żeńskich bardzo popularne są Iga (jako krótsza, nowocześniejsza wersja tradycyjnego imienia Jadwiga), Mia ("moja" po łacinie) oraz Maja (określane jako "unowocześniona" forma imienia Maria). Z kolei wśród imion chłopięcych królują Alan, Iwo i Maks lub Max (oznacza największego, być może najmądrzejszego). Zaletami tych imion jest to, że są krótkie, łatwe do zapamiętania, zapisania i nauczenia przez dziecko. Do wad należy to, że trudniej je zdrobnić.

Imiona dla dzieci rzadkie - dla indywidualistów

Istnieje również wiele imion znanych ale rzadko nadawanych, choć kiedyś były popularne. Należy do nich tradycyjne i piękne imię Honorata, ale i Michalina, odpowiednik żeński popularnego imienia Michał, Aurelia (z łacińskiego oznacza złotowłosą) oraz pochodzące z greki imię Dorota (ta, która urodziła się jako dar Boga) oraz Monika, oznaczające jedynaczkę. Wśród imion męskich warto zastanowić się nad imieniem Kryspin: pochodzi z języka łacińskiego i oznacza kędzierzawego. Ciekawym wyborem dla syna jest imię Beniamin, piękne imię pochodzenia hebrajskiego. Oznacza najmłodszego syna, ponieważ tak właśnie miał na imię syn Racheli i Jakuba. To ciekawa propozycja, zwłaszcza dla najmłodszego synka. Imię to można ciekawie zdrobnić: Benek, Benuś, Ben. A może krok w stronę historii? W takim razie z pewnością spodoba się Wam imię Mieszko i nazwiecie syna dumnym imieniem pierwszego władcy polskiego. A może imię spodoba się Wam imię Wiktor, oznaczające zwycięzcę lub Hubert, określające człowieka o bystrym umyśle. Wybór takiego imienia sprawi, że nasze dziecko zyska imię ciekawe, niestandardowe i z pewnością trudniej będzie znaleźć tak samo nazwanego rówieśnika. Do wad może należeć to, że imiona te mogą okazać się na początku trudne do zapamiętania i wymówienia dla maluszka. Warto wtedy poszukać ciekawego zdrobnienia, np. Michalina: Misia, Hubert: Hubi, Monika: Monia, Nika, Mika, Wiktor: Wiki, Wiku, itp.

Imiona dla dzieci nietypowe, zapożyczone, zagraniczne - dla odważnych

Obserwuje się również zainteresowanie imionami bardzo nietypowymi oraz zagranicznymi, zapożyczonymi z innych języków. I tak dziewczynki zyskują ciekawe, krótkie imię Lea, co ciekawe jest to imię pochodzenia hebrajskiego, Jessica czy Emma. Z kolei dla chłopców hitami są Milan (mię słowiańskie, oznaczające człowieka miłego), Natan (imię hebrajskie, skrót od Nataniel) oraz Brajan (spolszczone imię Brian, oznacza szlachetnie urodzonego). Wybór takiego imienia jest wyborem odważnym ale z pewnością oryginalnym.

Jak wybrać imię dla dziecka? Kilka porad dla podsumowania

Tyle imion i nadal nie wiesz, jak nazwać swoje dziecko? Poniżej kilka porad, które pomogą uporządkować powyższe informacje i być może okażą się wskazówką w podjęciu decyzji.

  1. Zadecydujcie, do jakiej grupy imion powinno zaliczyć się to, które wybierzecie dla swojego dziecka: imiona tradycyjne, nowoczesne, nietypowe. Obierzcie konkretną strategię. Dyskutujcie, osiągnijcie kompromis.
  2. Gdy ustalicie, jakie ma być imię dla Waszego dziecka, wybierzcie kilka typów, zróbcie "casting" na imię, dyskutujcie na kolejnym etapie.
  3. Pamiętajcie, by wybrać imię zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki. Nawet, gdy płeć maleństwa jest Wam znana, życie lubi robić niespodzianki.
  4. Dopasujcie imię do nazwiska: wymawiajcie na głos imię i nazwisko, sprawdźcie, czy dobrze razem brzmią.
  5. Wybierzcie imię, które podoba się Wam, nie dziadkom, znajomym czy komukolwiek innemu.
  6. Nie obawiajcie się zmienić imienia tuż przed narodzinami dziecka, a nawet po nich. Być może okaże się, że gdy zobaczycie swoje maleństwo, stwierdzicie, że wybrane imię zupełnie do niego nie pasuje…

Wybierzcie imię dla dziecka tak, aby nosiło je z dumą, lubiło je i kiedyś podziękowało Wam za to, że tak wyjątkowo je nazwaliście.