Piękne i trujące rośliny ogrodowe

Trujące rośliny ogrodoweKwiaty w ogrodzie przyciągają wzrok i pomagają się zrelaksować. Jednak wiele z popularnych odmian to trujące rośliny. Ze względu na to warto obchodzić się z nimi ostrożnie i nie sadzić ich w miejscach, gdzie przebywają dzieci i zwierzęta. To właśnie one najczęściej ulegają zatruciu.


Piękne kwiaty i trujące rośliny

Ogród bez kwiatów to jak drzewo bez liści. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że atrakcyjne i kolorowe kwiaty mogą być bardzo niebezpieczne.

Miłek wiosenny
To popularna i dekoracyjna bylina o atrakcyjnych żółtych kwiatach. Wykorzystywany jest często w na sadzeniach skalnych i na skarpach. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że cała roślina jest trująca. Ten piękny kwiat jest niebezpieczny zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Dlatego należy z nim uważać. Zwłaszcza jeśli w ogrodzie przebywają małe dzieci, które są szczególnie narażone na zatrucia. Objawy wskazujące na zatrucie rośliną to: wymioty, mdłości, zaburzenia widzenia i paraliż, a w skrajnych wypadkach zatrzymanie akcji serca i śmierć.

Zimowit jesienny
To roślina ozdobna. Uprawiany jest na rabatach, trawnikach i ogródkach skalnych. Dekoracyjny i kwitnący jesienią kwiat jest bardzo popularny. Zaliczany jest do grupy roślin silnie trujących. Stanowi poważne zagrożenie dla ludzi, bydła i koni. Objawy zatrucia mogą pojawić się po ok. 4 godzinach. Pieczenie, drętwienie, suchość w ustach, wymioty, krwawa biegunka, obniżenie temperatury ciała i paraliż oddechowy to objawy mogące świadczyć o zatruciu. W przypadku zatrucia tym zielem niezbędna będzie jak najszybsza pomoc lekarska.

Konwalia majowa
To popularna, o charakterystycznym zapachu i dzwonkowatych drobnych kwiatkach roślina. Uprawiana na rabatach i jako kwiat cięty do wazonu, może być bardzo niebezpieczna. Kwiaty konwalii powodują zatrucia zarówno wśród ludzi, jak i wśród zwierząt. Zatrucie objawia się zaburzeniami ze strony układu pokarmowego, zawrotami i bólem głowy, osłabieniem, omdleniem i zaburzeniem pracy serca. Szczególnie niebezpieczne są czerwone jagody konwalii. Ich spożycie, zwłaszcza przez dzieci może zakończyć się śmiercią.

Datura
To wyjątkowo reprezentacyjny i znany kwiat. Jednak wszystkie części rośliny są silnie trujące i należy obchodzić się z nimi ostrożnie. Objawy zatrucia to: omamy wzrokowe i słuchowe, dezorientacja i nierozpoznawanie otoczenia, problemy oddechowe, narkotyczny sen, napady wściekłości i szału. Objawy podobne do objawów występujących po zażyciu silnych środków odurzających mogą zakończyć się śmiercią. Kwiat zaliczany jest też do roślin leczniczych. Z uwagi na swoje silne właściwości stosowanie preparatów z wyciągiem z datury powinno odbywać się tylko pod nadzorem lekarza.

Niebezpieczne rośliny i ich owoce

Nie tylko rośliny, ale też ich owoce mogą być szkodliwe.

Cis pospolity
Ozdobny i często goszczący w przydomowych ogrodach cis pospolity dostarcza pokarmu wielu ptakom. Owoce cisu, w przeciwieństwie do innych części krzewu, nie są trujące, jednak jego pestki już tak. Zatrucie igłami tego ozdobnego krzewu może być bardzo groźne. Objawy mogące wskazywać na zatrucie to spadek ciśnienia krwi i zaburzenia pracy serca. W przypadku ich wystąpienie niezbędna jest jak najszybsza wizyta w szpitalu, ponieważ zatrucie może okazać się śmiertelne.

Kruszyna pospolita
Jest rośliną ozdobną i miododajną. Występuje niemal w całej Polsce. Owoce krzewu są przysmakiem dla wielu gatunków ptaków. Początkowo zielone, w miarę dojrzewania przebarwiają się na czerwono-fioletowy kolor. Dojrzałe owoce są czarne i niesmaczne. Zjedzone w większej ilości przez człowieka mogą wywoływać biegunkę i wymioty. Kora kruszyny wykorzystywana jest do celów leczniczych i wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych.

Śnieguliczka
To trująca i jednocześnie bardzo popularna roślina. Lubi cięcie i jest odporna na zanieczyszczenia powietrza. Ze względu na swoją odporność na toksyny często jest sadzona od strony ulicy jako żywopłot. Odporna na mróz, suszę i inne niekorzystne warunki jest rośliną bardzo łatwą w utrzymaniu. Krzew dorasta do wysokości 3 metrów a jego śnieżnobiałe drobne owoce w kształcie jagody, są trujące dla człowieka. Objawy zatrucia śnieguliczką to wymioty i podrażnienie układu pokarmowego. W końcowej fazie zatrucia może dojść do porażenia centralnego układu nerwowego.

Ostrowiec kolczasty
Rozpowszechniony w Europie ostrowiec kolczasty to roślina ozdobna i lecznicza. Osiąga wysokość 25 metrów i może być prowadzona w formie drzewa. Dojrzałe krwistoczerwone kuliste owoce są niezwykle dekoracyjne i utrzymują się przez całą zimę. Owoce są trujące i spożyte w większej ilości wywołują biegunkę, wymioty i zaburzenia pracy serca. Liście krzewu są chętnie spożywane przez zwierzęta zwłaszcza przez sarny i jelenie, dla ludzi jednak są trujące.

Podrażnienia i alergie skórne

Trujące rośliny ogrodowe mogą wywoływać podrażnienia skóry, poparzenia, foto uczulenia i reakcje alergiczne. Wiele substancji uaktywnia się pod wpływem intensywnych promienie słonecznych, dlatego warto uważać podczas prac ogrodowych. Jedną z takich roślin jest barszcz Sosnowskiego - ziele może poparzyć także na odległość. Zawarte w nim toksyczne składniki aktywują się pod wpływem słońca i unoszą wokół.

Przykre poparzenia wywołuje też pokrzywa zwyczajna. Bezpośredni kontakt z rośliną powoduje piekące bąble, zaczerwienienie i podrażnienie skóry. Rośliny, na które należy zwracać szczególną uwagę to:

 • ruta zwyczajna,
 • dyptam jesionolistny,
 • jaskółcze ziele,
 • wilczomlecz,
 • zawilec żółty,
 • bukszpan zwyczajny,
 • jaskier,
 • narcyz trąbkowy,
 • aralia i wiele innych.

Niebezpieczne mogą też być rośliny baldaszkowate np.:

 • szalej jadowity,
 • barszcz pospolity,

a także niektóre rośliny uprawne m. in. seler czy pasternak.

Trujące rośliny ogrodowe nie stanowią większego zagrożenia pod warunkiem właściwego obchodzenie się z nimi. Trudno też zrezygnować z tych wszystkich pięknych krzewów i kwiatów, może bowiem okazać się, że nic nam nie zostanie. Warto jednak stosować środki ochronne np. rękawice podczas ich pielęgnacji. W ten sposób zabezpieczymy skórę przed przypadkowym kontaktem z niebezpieczną rośliną i toksynami, które wydziela. Odpowiednio zabezpieczeni i świadomi zagrożenia możemy cieszyć się towarzystwem pięknych, jednak czasem niebezpiecznych roślin bez narażania swojego zdrowia.