Rehabilitacja, chirurgia, epitetyka - dla osób po wypadkach

Chirurgia, rehabilitacjaSkutki obrażeń po wypadkach stanowią poważny problem dla wielu ludzi na całym świecie. Szpecą, prowadzą do poważnych kompleksów, a przede wszystkim - przypominają o tragicznych wypadkach. Zniekształcenia powypadkowe to jedno z większych wyzwań dla współczesnej medycyny. Jakie możliwości leczenia może nam ona zaoferować?

Rehabilitacja - bezcenne wsparcie dla osób po wypadku

Po poważnych wypadkach trudno wyobrazić sobie powrót do normalnego życia bez odpowiedniej rehabilitacji. Przeprowadzona w odpowiedni sposób, często przynosi rewelacyjne efekty. Rehabilitacja w przypadku osób, które mają za sobą poważny wypadek, może przybierać różne formy i korzystać z różnych metod. W zależności od tego, jak poważne są w danym przypadku zniekształcenia powypadkowe, lekarze mogą korzystać z osiągnięć chirurgii plastycznej, gimnastyki lub z tych możliwości, jakie daje im kosmetyka lecznicza. Rehabilitacja często polega też na wsparciu ze strony logopedy oraz z tych osiągnięć, do których doszło w dziedzinie protetyki.

Chirurgia plastyczna w leczeniu powypadkowym

To właśnie chirurgia plastyczna okazuje się w wielu przypadkach niezwykle pomocną dziedziną medycyny, a dzięki postępom w tej dziedzinie, walka ze zniekształceniami powypadkowymi staje się coraz łatwiejsza. Z chirurgii plastycznej korzysta się przede wszystkim w przypadku powstania szpecących blizn. Wprawdzie nie zawsze chirurgia plastyczna jest w stanie przywrócić pacjentowi idealny wygląd, operacje mogą jednak pomóc w minimalizowaniu szkód poniesionych w trakcie wypadku.

Epitetyka i protetyka – z jakich możliwości można skorzystać?

Dzięki nowoczesnym protezom medycyna zyskała wiele nowych możliwości leczenia zniekształceń powypadkowych. Jednym z największych osiągnięć w tym zakresie okazał się kauczuk silikonowy, doceniony jako imitacja ludzkiej skóry. Do tuszowania blizn są też wykorzystywane sztuczne części twarzy, które powstają ze sztucznego tworzywa, a następnie są mocowane za pomocą specjalnych okularów. Epitetyka, czyli maskowanie problemu, oraz protetyka, polegająca na odtwarzaniu niektórych części ciała, mogą pomagać w walce ze zniekształceniami powypadkowymi. Każdy postęp w tej dziedzinie to wielki sukces lekarzy oraz wiele nowych szans dla tych pacjentów, którym powypadkowe blizny odbierają radość życia.

Rehabilitacja i rola gimnastyki

W rehabilitacji powypadkowej bardzo ważną rolę odgrywa też gimnastyka lecznicza. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą pomóc nie tylko w chwili, gdy w wypadku traci się rękę lub nogę. Gimnastyka lecznicza może być też z powodzeniem stosowana w chwili, gdy efektem wypadku jest poważne uszkodzenie twarzy. Rehabilitacja w takim przypadku jest bardzo ważna, gdyż to dzięki niej można się oswoić z protezami i poprawić mimikę.

Logopedia, metody wykorzystywane w kosmetyczne leczniczej oraz odpowiednia rehabilitacja psychologiczna - oto kolejne elementy leczenia, które w przypadku osób poszkodowanych w wypadkach stają się kwestiami bardzo ważnymi. To dzięki nim ofiara wypadku może wrócić do normalnego życia i pogodzić się z bolesnymi wspomnieniami związanymi z wypadkiem.