Cytaty życiowe

Cytaty życioweJak żyć, aby być szczęśliwym? Czym jest to szczęście? Czy da nam je miłość, rodzina, kariera? Gdy targają nami wątpliwości, związane z życiem, bardzo często słuchamy innych. Z pomocą przychodzą nam cytaty znanych osób.

Poniżej 10 inspirujących aforyzmów - cytaty życiowe: o życiu, śmierci, miłości, poszukiwaniu szczęścia. Są to cytaty osób znanych lub mniej, ale na pewno autorytetów w różnych dziedzinach. Może wśród nich jest ten wyjątkowy cytat, który uczynisz swoim mottem?

"Jeśli kiedykolwiek zamierzasz cieszyć się życiem - teraz jest na to czas - nie jutro, nie za rok. Dzisiaj powinno być zawsze najwspanialszym dniem"
Thomas Dreier
Piękny życiowy cytat dla każdego z nas. Taki jest nasz cel: cieszyć się życiem. Czy jednak potrafimy się nim cieszyć każdego dnia? Bardzo często narzekamy na swój los i czekamy na lepsze jutro - tak naprawdę to lepsze jest… dzisiaj! I to właśnie dziś powinniśmy cieszyć się tym, co mamy, doceniać to i iść dalej, po więcej takiego cudownego szczęścia.

"I wszyscy powtarzają: "takie jest życie", a nikt nie pamięta, że życie jest takie, jakie sami sobie zbudujemy"
Will Smith
Znany aktor w trafny sposób ujął to, co jest dla nas codziennością: wielu z nas twierdzi lakonicznie: "takie jest życie" i przyjmuje wszystko takie, jakim je zastanie. Tak naprawdę jednak to, jak wygląda nasze życie zależy od nas samych: od naszych myśli, słów i działań to my kreujemy swoją codzienność, to podjęte przez nas kroki sprawiają, że osiągamy cel i w efekcie jesteśmy szczęśliwi.

"(…) Nie oglądaj się za siebie i nie martw się przeszłością, ponieważ jej już nie ma. I nie niepokój się o przyszłość, bo ta jeszcze nie nadeszła. Żyj teraźniejszością i rób to tak pięknie, by była warta wspominania"
Ida Scott Taylor
Trafny cytat życiowy, traktujący o tym, że nie warto rozpamiętywać przeszłości, a zwłaszcza tego, co nam się nie udało. Nie powinniśmy również nadmiernie obawiać się o przyszłość, ponieważ jeszcze nie nadeszła. Najlepsze, co możemy zrobić, to żyć teraźniejszą chwilą, cieszyć się życiem i robić wszystko, by za jakiś czas dzień dzisiejszy był pięknym wspomnieniem.

"Ludzie zapomną, co mówiłeś. Ludzie zapomną, co zrobiłeś. Ale ludzie nigdy nie zapomną, jak się przy tobie czuli"
Maya Angelou
Piękne i jakże prawdziwe słowa, które powinny trafić do każdego z nas. Tak naprawdę, gdy nas zabraknie, po pewnym czasie ludzie zapomną, co mówiliśmy, robiliśmy: będzie to dla nich jedynie wspomnieniem. Nigdy jednak nie zapomną tego, kim dla nich byliśmy, jak się czuli dzięki nam i co nam zawdzięczają. Warto więc żyć tak, abyśmy byli dla innych wzorem, byli dla nich ważni i zostawili coś po sobie. Jeśli zapomną o tym, co mówiliśmy, nie zapomną tego, co zostało po nas.

"Ważne, że żyjesz w zgodzie ze sobą, nikogo nie udajesz i przed niczym nie uciekasz. Kiedy jesteś świadomie sobą i kochasz ten stan - jesteś szczęśliwy"
Beata Pawlikowska
Znana podróżniczka wiele wie o życiu, szczęściu oraz poszukiwaniu siebie. Zwiedziła wiele miejsc, spotkała wielu ludzi i dowiedziała się wiele o różnych kulturach i zwyczajach. W ciekawych słowach opisała, jak według niej dojść do życiowego szczęścia. Według podróżniczki powinniśmy żyć w zgodzie ze sobą, być sobą i nie udawać nikogo innego. Nie należy również przed niczym i nikim uciekać. Kluczem do sukcesu jest zaakceptowanie siebie, wtedy tylko możemy odnaleźć życiowe szczęście. W tej prostej poradzie jest wiele prawdy i każdy powinien zastanowić się nad słowami Beaty Pawlikowskiej.

"Przeciwności, z którymi musimy się zmierzyć, często sprawiają, że stajemy się silniejsi. A to, co dziś wydaje się stratą, jutro może okazać się zyskiem"
Nick Vujicic
Bardzo ciekawe słowa, tym razem dotyczące porażki i trudności, z jakimi musimy zmierzyć się w życiu. Nie oszukujmy się, każdy z nas ma na swoim koncie porażkę, trudne momenty, które go bardzo bolały ale i bardzo zmieniły. Czy zmieniły na lepsze? Na pewno sprawiły, że dziś jesteśmy silniejsi, a to już duża zaleta. Tak naprawdę, wszystko to, co dzieje się w naszym życiu w pewien sposób nas wzbogaca, sprawia, że jesteśmy bardziej doświadczeni, rozwija nas. Choć dziś wydaje się nam to doświadczeniem wręcz traumatycznym, za jakiś czas dowiemy się, jak wiele nas to nauczyło, np. kobieta bardzo przeżywa zdradę męża i rozwód, ale po pewnym czasie zauważa plusy takiego rozwiązania: stała się silniejsza, niezależna i poznała mężczyznę, który ją kocha i szanuje.

"W życiu nie chodzi o to, by siebie odnaleźć. W życiu chodzi o to, aby siebie samego stworzyć"
George Bernard Shaw
Niezwykle trafne słowa, które powinien wziąć sobie do serca każdy z nas. Według autora nie jest ważne to, aby odnaleźć siebie w życiu ale to, aby siebie samego stworzyć: to tylko my odpowiadamy za to, jacy jesteśmy. Warto więc postawić na samopoznanie, samodoskonalenie oraz starać się być świadomym siebie: swoich zalet, wad, celów w życiu.

"Pokochaj siebie samego, a uzdrowisz swoje życie"
Louise Hay
Cytat może być doskonałą kontynuacją poprzedniego: to prosty przepis na szczęśliwe życie, jaki? Pokochać samego siebie. Choć może na pierwszy rzut oka wydawać się to łatwe, odpowiedzmy sobie na pytanie: czy akceptujemy samych siebie? Wielu z nas ma trudności z zaakceptowaniem swoich wad, wielu z nas posiada kompleksy. Jak więc kochać samego siebie? Przede wszystkim pokochać siebie całego, z zaletami i wadami, przyznawać się do swoich słabych punktów i starać się z nimi walczyć.

"Szczęście jest motylem: próbuj je złapać, a odleci. Usiądź w spokoju, a ono spocznie na Twoim ramieniu"
Anthony de Mello
Tym razem coś dla poszukiwaniu życiowego szczęścia. Jak je znaleźć? A może już je znaleźliśmy? Powyższy cytat w trafny sposób daje nam wskazówkę: usilne poszukiwanie szczęścia nie zawsze wiąże się z jego znalezieniem. Jeśli szukamy go niejako na siłę, gonimy za nim, bardzo możliwe, że nie będziemy się nim cieszyć. Jeśli zaś nie będziemy szukać szczęścia, odnajdzie nas ono samo. Te cytat można rozumieć jeszcze w inny sposób: dla wielu z nas szczęście życiowe jest czymś niedoścignionym, a tak naprawdę prawdziwe szczęście może nam dawać to, co już mamy.

"Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko"
Albert Einstein
I na koniec piękny cytat Alberta Einsteina. Uważał on, że życie można przeżyć w dwojaki sposób: możemy żyć tak, że nic nie będzie dla nas cudem, czyli zamartwiać się, marudzić, nie dostrzegać w życiu prawdziwego piękna. Takie życie wydaje się puste, nijakie, nudne. Z drugiej strony możemy żyć tak, że wszystko jest cudem, czyli cieszyć się życiem, dostrzegać w nim to, co piękne.

Po lekturze powyższych cytatów z pewnością niejeden utkwił Ci w pamięci. Możesz z niego uczynić swoją życiową sentencję lub stworzyć własną, złotą myśl o życiu. Każdy z nas, obojętnie na jakim etapie życia się znajduje, ma pewną wiedzę na jego temat, określone doświadczenia. Z powodzeniem możesz więc wymyśleć własny cytat i posiadać wyjątkowe motto.