Niedawno byłaś nastolatką, później przyszły 30-ste urodziny, chwila moment i… skończyłaś 40 lat. Czy to możliwe? Kiedy zleciał ten czas? Czy już młodość minęła? Jaka jest kobieta po 40-stce? Na jakie zmiany powinna się przygotować?
Okres po 40-tym roku życia to tak naprawdę bardzo dobry czas w naszym życiu: jesteśmy od dwóch dekad dorośli, zapewne niezależni finansowo, ze stabilną sytuacją prywatną i zawodową. To czas, gdy możemy się rozwijać, stawiać bardziej na siebie, korzystać z życia, które sobie ułożyliśmy. Dla kobiet to jednak również czas zmian, na które nie zawsze są gotowe… Co takiego dzieje się w ciele i umyśle kobiety po 40-stym roju życia? Jak być szczęśliwą po 40-stce?
Wiele pań obawia się tej 4 z przodu, boi się, że młodość przeminęła, pojawią się problemy ze zdrowiem, menopauza… Wiele ze zmian po 40 roku życia po prostu nadchodzi i nie mamy na nie większego wpływu. Warto jednak wiedzieć na co i jak się przygotować. Pozwoli nam to łagodnie przejść przez proces zmian w ciele i psychice kobiety po 40-stym roku życia.
Kobieta po 40 - zmiany w ciele i zachowaniu kobiety
- Po 40-stce zapewne zauważysz zmianę wyglądu Twojej skóry, zmiany w wyglądzie cery. Już po 20-stym roku życia pozwoli zaczynają zanikać włókna kolagenowe w skórze, co skutkować może stopniową utratą jej jędrności i elastyczności. Skóra nie jest już tak sprężysta, naciąga się, pojawić się mogą pierwsze zmarszczki. Dopiero teraz zaczyna być to widoczne, dlatego warto wspomagać się odpowiednią pielęgnacją, np. w postaci kremów dedykowanym paniom po 40-tym roku życia. Nie da się zahamować procesu osłabiania się włókien kolagenowych i przywrócić swojej skórze jędrności sprzed 20 lat. Można jednak ten proces spowolnić, odpowiednio dbając o swoją skórę.
- Utrata jedności nie dotyczy jedynie twarzy ale całego ciała, zwłaszcza, jeśli rodziłaś i to kilkukrotnie zapewne zauważysz utratę elastyczności skóry w innych miejscach ciała: na brzuchu, udach czy na piersiach. Jest ona mniej sprężysta, biust może lekko opaść. Warto zadbać o siebie poprzez odpowiednie nawilżenie skóry ale i aktywność fizyczną, którą pozwoli uzyskać optymalne napięcie skóry. Po 40-tym roku życia warto inwestować w dobrej jakości biustonosze, które - oczywiście odpowiednio dobrane - pozwolą nam na zachowanie jak najlepszego kształtu naszego biustu, zatroszczą się o nasz kręgosłup ale i wygląd całej sylwetki.
- Po 40-stym roku życia, w okresie przed i okołomenopauzalnym nasza skóra staje się bardziej sucha ponieważ wydziela już mniej potu. Może to skutkować pękaniem skóry na łokciach, piętach, przesuszać się może skóra twarzy. Konieczne jest odpowiednie nawilżenie skóry twarzy, jak i całego ciała.
- Możesz zauważyć zmiany zarówno fizyczne, jak i psychiczne, spowodowane wahaniami hormonów w Twoim ciele. Zbliżasz się nieubłagalnie do okresu menopauzy, czyli czasu, gdy zaniknie miesiączka i przestajesz być płodna. Brzmi to okrutnie i nierzadko jest niezwykle trudne do przyjęcia przez kobiety, ale natura wyposażyła nas w możliwości prokreacji w okresie od około 15 do 24-50 roku życia. Wtedy możemy zostać matkami, jesteśmy na tyle silne, aby móc urodzić i wychować dziecko. Po 40-stce możesz więc zauważyć, ze Twoje miesiączki stają się nieregularne, mniej obfite, pojawić się może silniejsze owłosienie i konieczna będzie częstsza depilacja. Dodatkowo, możesz zauważyć wahania nastrojów, przechodzenie z euforii w płacz, rozdrażnienie. W okresie przed i okołomenopauzalnym kobietom mogą dokuczać uderzenia gorąca, poty, trudności z zasypianiem albo nadmierna senność. Gdy opisane wyżej objawy zauważysz u siebie i są one wyjątkowo uciążliwe, nie wahaj się odwiedzić lekarza. Być może konieczna okaże się konsultacja ginekologiczna, endokrynologiczna oraz wdrożone odpowiednie leczenie, aby złagodzić objawy Twojego wchodzenia w okres menopauzy. Choć dla wielu pań bardzo trudne emocjonalnie jest zaakceptowanie stopniowego zaniku płodności, warto spojrzeć na to z jaśniejszej strony: ubędzie nam dyskomfortu, związanego z miesiączką, będziemy mogły swobodnie uprawiać seks (warto jednak w okresie okołomenopauzalnym nadal się zabezpieczać, jeśli nie planujemy ciąży!), korzystać z basenu, itp. Oczywiste jest, że okres menopauzy jest trudniejszy do przyjęcia dla pań, które nie mają dzieci.
Aktywność fizyczna po 40-tym roku życia
- Nie oszukujmy się, Twoje ciało nie jest już tak silne, jak kilka czy kilkanaście lat temu ale nie musi być. Nie musisz już ćwiczyć na zajęciach z wychowania fizycznego, zapewne masz dzieci w wieku nastoletnim lub prawie dorosłe więc nie musisz z nimi grać w piłkę ani bawić się na placu zabaw, nie jeździsz na koncerty, nie chodzisz na dyskoteki… Masz zupełnie inne zadania i priorytety. Warto jednak zadbać o swoje ciało i kondycję poprzez odpowiednia aktywność fizyczną.
- Po 40-stym roku życia istotne jest kładzenie nacisku na wzmocnienie konkretnych partii mięśni i stawów. Warto skonsultować się z fizjoterapeutą i ustalić, na co zwrócić uwagę w Twoim przypadku.
- Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą pomóc nam w walce z tym, co trudne i nieprzyjemne, np. z nietrzymaniem moczu, które może ale nie musi pojawić się w okresie menopauzalnym (również jako skutek powikłanych porodów!). Gdy zauważyłaś, że popuszczasz mocz - nie załamuj się ani nie panikuj. To wstydliwy temat ale zupełnie naturalny. Odwiedź lekarza rodzinnego i ginekologa, poproś o dodatkowe konsultacje specjalistyczne, poszukajcie przyczyny i odpowiedniej metody leczenia. Być może wystarczą ćwiczenia na wzmocnienie mięśni dna miednicy.
- Ćwiczenia fizyczne pomogą nam również poradzić sobie z napięciem emocjonalnym, nadmierną drażliwością czy… nadmiarem czasu, np. gdy dzieci wyprowadziły się z domu i nie wiemy, jak zagospodarować wolny czas.
- Dyscyplinami, które zasługują na uwagę pan po 40-stce są na pewno spacer z kijkami, pilates, joga, taniec czy jazda na rowerze. Warto zapisać się również na basen oraz zumbę.
- Po 40-stce zwalania również metabolizm, co może ale nie musi skutkować przybieraniem na wadze, wiele zależy tu od czynników genetycznych. Warto więc postawić na aktywność fizyczną, która wspomoże nas w walce ze zbędnymi kilogramami i przyspieszy przemianę materii.
Badania profilaktyczne i dbałość o zdrowie po 40-tym roku życia
- Dbaj o siebie poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety - jedz dużo owoców, warzyw, chudego nabiału, ryb, mięso można wprowadzić 2-3 razy w tygodniu. Dużo pij, nawet powyżej 2 litrów wody dziennie, najlepiej niech będą to soki owocowe, słabsza herbata, ogranicz kawę i używki.
- Ruszaj się i wysypiaj, śpij przynajmniej 7-8 godzin na dobę najlepiej w godzinach od 22.00 do 6..0-7.00. Na dwie godziny przed snem nie korzystaj z urządzeń elektronicznych, poczytaj książkę, porozmawiaj z kimś, wyjdź na spacer.
- Z racji tego, że po 40-roku życia wzrasta ryzyko zachorowania na nowotwory, badaj się regularnie, zwłaszcza stawiaj na profilaktykę nowotworów kobiecych: co doku wykonuj cytologię (w kierunku raka szyjki macicy), badaj piersi - jeśli w Twojej rodzinie występowały nowotwory kobiece dbaj o to, by profilaktyka była rzetelna.
- Jeśli palisz, regularnie wykonuj prześwietlenie płuc oraz spirometrię w celu profilaktyki nowotworu płuc.
- Regularnie wykonuj pakiet podstawowych badań: morfologię, badanie moczu, badanie poziomu glukozy na czczo, wykonaj kontrolnie badanie EKG w celu ustalenia, jak funkcjonuje Twoje serce.
- Jeśli cokolwiek w funkcjonowaniu Twojego ciała zaniepokoi Cię, czujesz, że gorzej funkcjonujesz psychicznie (po 40-roku życia wzrasta również ryzyko zachorowania na depresję) - nie obawiaj się iść do lekarza, o wiele lepiej jest zapobiegać niż leczyć.
Samotność po 40-tce - jak żyć po rozstaniu?
Niestety, czasami zdarza się tak, że gdy dzieci dorastają zaczynamy zauważać, że nasz związek… wypalił się. Do tej pory byliśmy razem, bo opiekowaliśmy się dziećmi, żyliśmy razem ale gdy pociechy już nie potrzebują rodzicielskiej opieki w takim stopniu jak teraz, pojawia się pytanie, co dalej? Po 40-stce, czyi mniej więcej po 15-20 latach wspólnego życia, kryzys przezywa wiele związków. Niestety, czasami mogą one kończyć się rozstaniem, rozwodem. Jak poradzić sobie z taką sytuacją? Z jednej strony usamodzielnione dzieci, z drugiej pierwsze oznaki menopauzy i na dodatek zostałyśmy same… Czy to nie za dużo traum i prosta droga do depresji? Owszem, nie jest to wykluczone, dlaczego takie sytuacje wymagają konkretnych działań.
Przede wszystkim:
- Nie załamuj się i nie obwiniaj, zwłaszcza, jeśli to partner podjął ostateczną decyzje o rozstaniu, zaakceptuj jego decyzję i zastanów się, co Ci dało to rozstanie, gdzie widzisz szansę dla siebie. Pozwól sobie to przeżyć, daj sobie czas na smutek, płacz, żal, rozpacz. Wypłacz się, wykrzycz, powiedz, co czujesz, otaczaj się bliskimi ludźmi i przepracuj to jak swojego rodzaju żałobę.
- Po okresie straty przychodzi czas na uporządkowanie swojego nowego życia, wypisz cele, które chcesz realizować i to, co planujesz zrobić dla siebie.
- Stawiaj na siebie, korzystaj z (chwilowej zapewne) samotności - spędzaj czas z dziećmi, rodziną, rozwijaj się, podróżuj, spełniaj się zawodowo, ucz się nowych rzeczy. Niech każdy dzień będzie okazją do pozytywnych zmian.
Małżeństwo i macierzyństwo po 40-tce
Wiemy już nieco więcej o tym, jak poradzić sobie po 40 roku życia z tak trudnym doświadczeniem emocjonalnym jak rozpad związku. Warto wiedzieć również, że po 40-stce z powodzeniem można… wziąć ślub i zostać mamą. Wiele kobiet zakłada rodzinę, gdy czują się dojrzałe do bycia żoną i stworzenia prawdziwego związku. Do tej pory uczyły się, studiowały, zdobywały doświadczenia… Gdy u ich boku pojawi się odpowiedni mężczyzna, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym wieku wstąpić w związek małżeński.
Relaks po 40-stce
Wiele pań decyduje się po 40-stce na zostanie mamą, również po raz pierwszy. Czy jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza, że wiele koleżanek w podobnym wieku ma już prawie dorosłe dzieci? 40-letnie mamy to mamy dojrzałe, z doświadczeniem życiowym, co na pewno nie pozostaje bez wpływu na proces wychowania dziecka. Z medycznego punktu widzenia ciążą po 40-stce jest obarczona większym ryzykiem, należy więc w tym wyjątkowym okresie szczególnie o siebie dbać i stosować się do zaleceń swojego lekarza prowadzącego.
Zalety bycia 40-latką - jak być spełnioną po 40-tce
Jak się okazuje, życie po 40-tce nie musi być okupione jedynie myślami o mniej jędrnej skórze, zmarszczkach i menopauzie. To czas spełniania się na wielu polach, myślenia więcej o sobie, dbania o siebie, swoje zdrowie i samopoczucie. Korzystaj z tego, co daje Ci ten czas, ciesz się sobą - dojrzałą, piękną, wyjątkową.
Spójrz na zdjęcia i poznaj historie znanych kobiet po 40-stce, czy przejmują się one upływającym czasem? Wiele z nich dopiero po 40-stce spełniała się prywatnie, a ich kariera rozkwitła. Włoska aktorka, Monica Bellucci skończyła 40 lat w 2004 roku, ma dziś 59 lat, mamą została po 40-stce. Aktorka i tancerka Penelope Cruz ma 49 lat, jej dzieci są w wieku nastoletnim. Aktorka Halle Berry ma 56 lat, do dziś gra w filmach i serialach, jej kariera jest o wiele bardziej dynamiczna, gdy stała się dojrzałą kobietą. Amerykańska aktorka Cameron Diaz ma 51 lat, niedawno została mamą, jest laureatką wielu nagród i nominacji, w tym do Złotego Globu. A w naszym kraju? Znakomita polska aktorka Danuta Stenka ma 62 lata, po 40-stce jej kariera nabrała rozpędu. Podobnie w przypadku Grażyny Błęckiej-Kolskiej, niezapomnianej Kasi Solskiej: ma dzisiaj 61 lat i nadal grywa w filmach, również w kontynuacji znanego cyklu Kogel Mogel.
Owszem, wiele z nich ma za sobą operacje plastyczne i inne zabiegi, które sprawiły, że upływający czas został na chwile zatrzymany… Pamiętaj jednak, że Ty tez jesteś wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju, ciesz się każdym dniem i doceniaj to, co niesie. Nie bój się też szaleć i spełniać swoich marzeń, teraz masz na to czas!
10 rzeczy, które możesz zrobić po 40-tce
Wcześniej się obawiałaś, wstydziłaś, nie było czasu, okazji, pieniędzy… Koniec z wymówkami, masz 40 lat i możesz wszystko. Stwórz listę rzeczy.
1. Wyjedź na koncert / festiwal muzyczny
Zapewne masz ulubiony gatunek muzyczny czy konkretny zespół, który chciałabyś usłyszeć na żywo. Dawniej nie było czasu, funduszy, miałaś małe dzieci, które teraz dorosły… Nie czekaj dłużej, kup bilety i zobacz swoich ulubieńców na żywo, baw się doskonale, odpręż się i ciesz chwilą.
2. Spróbuj sportów ekstremalnych
Zapewne jednym z Twoich marzeń jest przekonanie się, jakich wrażeń dostarczają sporty ekstremalne, np. skok na bungee, lot paralotnią, balonem… Spróbuj ich, dostarcz sobie tych emocji, na pewno zapamiętasz te wrażenia do końca życia.
3. Zafunduj sobie zabieg w SPA
Niech ten okres po 40-stym roku życia będzie czasem dla Ciebie, nie wstydź się sprawiać sobie drobnych przyjemności. Od czasu do czasu zafunduj sobie relaksujący zabieg, np. w SPA. Wybierz się na masaż, zabieg na twarz ciało albo włosy u Twojego fryzjera. Dbaj o siebie i czuj się piękna każdego dnia.
4. Wyjedź na spontaniczne wakacje
Do tej pory zapewne wszystko było zaplanowane, wakacje z dziećmi, całą rodziną, odpowiednio wcześniej opłacony nocleg, zarezerwowane bilety, zaplanowane atrakcje… PO 40-stce wybierz się na nieco inne wakacje: nie planuj niczego, spakuj się i… wyjedź. Możesz skorzystać z takich wczasów sama ale i z ukochanym czy całą rodziną. Tym razem niczego nie planujcie, postawcie na spontaniczność i cieszcie się chwilą. Zapewne te wakacje nie będą tak poukładane i idealne, jak te, kiedy miałaś wszystko pod kontrolą… ale czy taka inność nie jest ciekawsza?
Kobieta na wakacjach
5. Wybierz się do wesołego miasteczka
Zapewne nie raz byłaś tam z dziećmi czy nawet już wnukami ale czy korzystałaś z tych atrakcji? To teraz wybierz się jako uczestnik, przejedź się na karuzeli, wjedź na diabelski, młyn, idź do gabinetu strachu. Poczuj się jak dziecko, wróć do tych radosnych emocji i wyjdź z uśmiechem na twarzy. Zadbaj, by dobry nastrój nie opuszczał Cię jak najdłużej.
6. Zrób aniołka na śniegu
Jeszcze jakiś czas temu nie wypadało, bo zaraz dzieci rzucą się za Tobą na śnieg i rozchorują, pamiętasz, kiedy robiłaś to ostatni raz? Nie? To najwyższy czas na zrobienie zimą aniołka na śniegu, ciesz się zimą tak, jak wtedy, gdy byłaś dzieckiem.
7. Zdobądź szczyt górski
Zapewne przez 40 lat byłaś już w górach ale jeśli nie to tym lepiej. Wybierz się w góry i zaplanuj zdobycie szczytu. Na pewno taka wyprawa będzie kosztowała się sporo sił ale i emocji. Niech będzie to dla Ciebie również wycieczka symboliczna - zdobycie szczytu to zamknięcie pewnego etapu w swoim życiu, przejście go, pokonanie trudności.
8. Spróbuj zupełnie nowej potrawy
Zapewne masz swoje ulubione potrawy, kuchnię, jaka preferujesz ale nie jadłaś jeszcze wszystkiego. Wybierz się do nowej restauracji i spróbuj tego, czego jeszcze nigdy nie jadłaś. Może okazać się, ze zamówione danie w ogóle Ci nie zasmakuje ale każde nowe doświadczenie wzbogaca, zdobywaj ich jak najwięcej.
9. Odwiedź wybrany kraj lub nowe miejsce w Polsce
Być może masz na koncie oszczędności, które pozwolą Ci na zagraniczną wycieczkę - odwiedź kraj, który zawsze chciałaś zobaczyć lub miejsce w Polsce, jakiego jeszcze nie znasz. Urządzaj sobie takie wycieczki, choćby po kraju, które są małymi wakacjami, pomagają Ci się odprężyć o nauczyć czegoś nowego.
10. Wykąp się nago w jeziorze
A może coś bardziej szalonego? W takim razie wybierz mniej uczęszczane jezioro w swojej okolicy albo daleko od domu i…wykąp się w nim nago. Poczuj się wolna, spełniona, niezależna, kobieca… To na pewno będzie ekscytujące doświadczenie.
Obchodziłaś już 40-ste urodziny i coraz bardziej czujesz upływający czas, dzieci dorosły, zbliżasz się do menopauzy, czujesz, że już niewiele w życiu osiągniesz… Nieprawda, właśnie teraz możesz osiągnąć wszystko! To piękny czas dla każdej kobiety, czas obserwacji siebie i z jednej strony niepokojących ale z drugiej fascynujących zmian, zachodzących w naszym ciele i psychice. Uwierz w siebie i w to, że życie zaczyna się po 40-tce!