Radość życia to coś, czego pragnie każdy z nas. Chcemy być w życiu szczęśliwi, robić to, co lubmy i cieszyć się każdym dniem. Bardzo często jednak w osiągnięciu życiowego szczęścia przeszkadzamy sobie… my sami. A dokładniej nasze lęki, obawy i zamartwianie się, które sprawiają, że zapominamy o tym, aby żyć w pełni każdym dniem. Dlaczego się martwimy, o co i co zrobić, aby przestać oraz zacząć żyć naprawdę?
Dlaczego się martwimy?
Nie oszukujmy się, mamy tendencję do zamartwiania się - i to o wiele rzeczy. Dlaczego się martwimy? Przede wszystkim dlatego, że obawiamy się o kogoś lub o coś lub nie wiemy, co nas może spotkać i bomy się tego, co nieznane. Bardzo często mamy przykre doświadczenia z przeszłości i czujemy, że znów może nas spotkać coś nieprzyjemnego. W wielu przypadkach borykamy się ze zbyt małą pewnością siebie i z niską samooceną, aby samodzielnie stawić czoło przeciwnościom losu.
Co najczęściej nas martwi?
Martwimy się wieloma kwestiami w naszym życiu. Najczęściej martwimy się o:
- zdrowie i życie swoje oraz bliskich - obawiamy się, że ktoś poważnie zachoruje, umrze;
- rodzinę - o to, że ktoś się z kimś pokłóci, zachoruje, będzie mu się źle żyło itp.;
- związek - że coś się w nim zepsuje, że ukochana osoba nad zdradzi, zostawi, oszuka itp. Wiele osób obawia się także zmian, jakie dotyczą związków, np. decyzji o wzięciu ślubu, posiadaniu dziecka;
- dzieci - że coś im się stanie, że nas opuszczą itp.
- pracę i kwestie z nią związane, obawiamy się, że ktoś z nas straci pracę, ulegniemy w niej wypadkowi, otrzymamy nieprzychylne oceny od przełożonego, nie poradzimy sobie z powierzonymi zadaniami;
- pieniądze - że będzie ich za mało, aby coś kupić, że utracimy źródło zarobku, obawiać się możemy także wzięcia dużego kredytu itp.;
- to, że przydarzy się nam coś złego, np. wypadek, napad, kradzież, katastrofa naturalna itp.;
Obawiać się możemy także przeprowadzki, zamiany pracy ale i tego, że trafimy do więzienia, że ktoś nas napadnie, że utracimy swój majątek. Nie sposób wymienić wszystkich przykładów o co można się zamartwiać. Warto jednak zastanowić się, jakie są skutki zamartwiania się?
Skutki zamartwiania się
Stałe zamartwianie się może mieć negatywny wpływ na nasze życie. Skutki dotyczyć mogą zarówno naszego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Do konsekwencji długotrwałego zamartwiania się zaliczyć można:
- napięcie mięśni, bóle kostno-stawowe;
- bóle i zawroty głowy;
- obniżona odporność organizmu, zwiększona podatność na choroby;
- zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na schorzenia psychiczne, w tym nerwicę, depresję czy zaburzenia odżywienia;
- zwiększona podatność na różne nałogi, np. uzależnienie od alkoholu;
- trudności z funkcjonowaniem układu pokarmowego: nudności, bóle brzucha, zaparcia i biegunki;
- zaburzenia rytmu pracy serca;
- kłopoty z zasypianiem, bezsenność, koszmary nocne;
- stałe odczuwanie lęku, niepokoju, rozdrażnienia;
- nadmierne pobudzenie i trudności z relaksowaniem się;
- problemy z pamięcią i koncentracją uwagi;
- trudności w samodzielnym podejmowaniu decyzji;
- unikanie kontaktów z innymi, unikanie wyzwań, ciężkiej pracy;
- negatywna reakcja na krytykę, branie wszystkiego do siebie;
- pojawiać się może także agresja, zarówno fizyczna, jak i słowna.
Jak widać, nadmierne podenerwowanie może mieć negatywne skutki dla naszego życia. Co więc zrobić, aby przestać się martwić i zacząć żyć w pełni?
Jak przestać się martwić i cieszyć się życiem?
Masz dość swoich lęków i chcesz żyć pełnią życia? Poniżej 10 praktycznych porad dla każdego, kto pragnie przestać się zamartwiać i chce zacząć na nowo cieszyć się życiem.
1. Zastanów się, dlaczego się zamartwiasz
Na początek zastanów się, dlaczego i czym się martwisz. Aby było Ci łatwiej, wypisz wszystko na kartce i wypunktuj, czego najczęściej dotyczą Twoje obawy i co możesz z nimi zrobić? Czy możesz jakoś na nie wpłynąć, coś zmienić? Jeśli tak, to działaj! Jeśli nie, to czy jest sens zamartwiać się tymi kwestiami, niszczyć piękną codzienność przez swoje lęki i obawy, które - w większości przypadków - są pewnie bezpodstawne?
2. Nazywaj swoje emocje i odczucia
Zacznij kontrolować swoje emocje poprzez ich uświadamianie sobie i nazywanie. Bądź osobą świadomą tego, co czujesz, zastanawiaj się również, dlaczego te emocje się pojawiają. Czujesz lęk na myśl o wyjeździe partnera w delegację? Obawiasz się, czy nie pokusi się o biurowy flirt? Zastanów się, dlaczego tak jest. Nie ufasz ukochanej osobie, a może to Twoje uprzedzenia? Warto o tym porozmawiać we dwoje, aby pozbyć się lęków i niedomówień. Obawiasz się, że bliska Ci osoba może zachorować, ponieważ obserwujesz jej niepokojące zachowanie? Porozmawiaj z nią, udziel wsparcia, powiedz, dlaczego się o nią martwisz. Może Twoja uwaga i cenne rady sprawią, że uda się na badania kontrolne.
3. Poznaj siebie lepiej
Zrób wszystko, aby lepiej poznać najbardziej wyjątkową osobę na świecie: samego siebie! Wypisz na kartce swoje zalety i wady, opisz siebie, narysuj. Zapisz, co jest dla Ciebie ważne, jakimi zasadami kierujesz się w życiu, czego pragniesz i potrzebujesz. Pozwoli Ci to dowiedzieć się, jakim jesteś człowiekiem i co jest dla Ciebie ważne. Zapisz też oczywiście, czego się boisz, obawy i lęki są częścią osobowości.
4. Mów o swoich celach i potrzebach
Skoro już wiesz, czego potrzebujesz od życia, nie wstydź się o tym mówić. Inni będą uważać Cię za osobę pewną siebie, świadomą swoich możliwości, godną zaufania oraz godną naśladowania. Ludzie zorientowani na cel stają się autorytetami dla innych. Dla Ciebie z kolei będzie to szansa na zmierzenie się z lękami i niepokojami, które zapewne pojawią się na wielu etapach walki o spełnienie swoich marzeń. Zmierz się z nimi - nie bój się walczyć o swoje.
5. Zastanów się, czego potrzeba Ci do szczęścia i nie bój się o to walczyć
Bardzo często zamartwiamy się czymś, czegoś pragniemy, ale tak naprawdę nie wiemy czego i po co. Poświęcamy czas na myślenie, robienie sobie złudnych nadziei, a zapominamy, jak cenny jest każdy dzień. Codziennie rano odpowiedz sobie na proste, ale jednocześnie trudne pytanie: czego dziś potrzebuję do szczęścia? Masz 24 godziny, aby to osiągnąć, powodzenia!
6. Użyj wyobraźni
W codziennym życiu bardzo często zapominamy o mocy wyobraźni. Używajmy jej częściej, aby odganiać złe myśli, a przyciągać te dobre. Jeśli masz do rozwiązania problem, wyobrażaj sobie różne możliwości jego rozwiązania. Tak działa mechanizm samospełniającego się proroctwa: jeśli uwierzymy, że coś może się stać, tak właśnie się dzieje!
7. Nie mów, działaj!
Życiowi malkontenci bardzo dużo mówią: stale narzekają, przedstawiając swoją pesymistyczną wizję świata i tego, co ich spotka w życiu. W tym przypadku: na mówieniu się kończy. Nie robią kompletnie nic, aby poprawić swoją sytuację, aby zmienić coś w życiu na lepsze. Jeśli chcesz zerwać z malkontenctwem lub zwyczajnym życiowym narzekaniem i martwieniem się, przestań mówić: działaj! Zastanów się, co możesz zrobić, aby było lepiej i zrób to. Zaplanuj działania i je wykonaj, efekty na pewno Cię zaskoczą! Z drugiej strony, jeśli nie uda Ci się niczego zmienić, będziesz mieć przynajmniej pewność, że próbowałaś/eś.
8. Ćwicz asertywność i doskonal empatię
W procesie zrywania z narzekaniem i zamartwianiem się bardzo istotne jest skupienie się na rozwoju cech, które pomogą nam żyć w pełni: bardziej świadomie. Są to asertywność i empatia. Asertywność to umiejętność bronienia swojego zdania z jednoczesnym poszanowaniem praw innych. To cecha niełatwa do opanowania, ale warta wyćwiczenia. Pomoże nam w wieku sytuacjach, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Z kolei empatia jest zdolnością do współodczuwania, wczuwania się w stany emocjonalne innych osób, co pozwoli nam lepiej zrozumieć emocje swoje i innych oraz nawiązywać trwałe i satysfakcjonujące relacje z innymi.
9. Złap dystans do problemów
Wielu z nas ma tendencję do zamartwiania się rzeczami, na które nie mamy wpływu. Warto złapać dystans do problemów i starać się zrozumieć, że niektóre rzeczy dzieją się bez naszego udziału. Poza tym, wiele z tych problemów wydają się poważne, ponieważ to my nadajemy im taki wydźwięk. Zastanówmy się, czy naprawdę są to trudności, które muszą w aż taki sposób wpływać na nasze życie.
10. Ciesz się życiem każdego dnia
Każdy dzień naszego życia jest piękny, jedyny w swoim rodzaju i wyjątkowy. Staraj się przeżyć go świadomie, z wdzięcznością za to, że jest i za to, co możesz w tym czasie robić. Pozwoli Ci to unikać niepotrzebnego zamartwiania się na rzecz radości z tego, co niesie każdy dzień.
Jak powiedział Dale Carnegie: "Szczęście nie zależy od warunków zewnętrznych. Zależy ono od warunków wewnętrznych". Warto żyć zgodnie z tymi słowami.