Co znaczy friendzone? Sposoby wyjścia z friendzone

FriendzoneFriendzone to kolejne, obco brzmiące słowo, które pojawiło się w naszym słowniku. Dla jednych może wydać się irytujące, że nie można użyć zamiast jakiegoś polskiego odpowiednika ale… właściwie w tym przypadku nie można.

Friendzone to bowiem zjawisko uznawania za przyjaciela osoby w nas zakochanej, niezauważanie jej zalotów lub wręcz dosłowne uzmysłowienie, że z naszej strony może liczyć jedynie na przyjaźń… Jak wyjść z friendzone i jak radzić sobie z odrzuceniem?

Co to znaczy friendzone?

Termin friendzone odnosi się do sytuacji, gdy dwie osoby przyjaźnią się - ale jedna z nich zaczyna czuć do drugiej coś więcej.

I teraz wyjść jest kilka:

  • Po pierwsze, może powiedzieć jej o swoich odczuciach, a druga strona jasno zaznaczyć, że musi wystarczyć jej jedynie relacja przyjacielska.
  • Może również milczeć i kochać nieszczęśliwie, gdyż druga strona może być zupełnie nieświadoma jej uczuć.
  • Po trzecie, druga strona może przeczuwać, ze przyjaciel się w niej zakochał i robi wszystko, aby nie dopuścić do wyznania uczuć i utrzymania relacji przyjacielskiej.

We friendzone może znaleźć się zarówno kobieta, jak i mężczyzna.

Kobiety we friendzone - przyczyny

Dlaczego kobieta może być we friendzone? Co takiego może się wydarzyć, że przyjaciel oferuje jej jedynie tego typu znajomość? Może być tak, ponieważ:

  • przyjaciółka staje się najlepszym kumplem: mężczyzna widzi ją w piżamie, bez makijażu, we łzach… staje się dla niego kimś w rodzaju siostry, nie postrzega jej w kategoriach ukochanej;
  • przyjaciółka po prostu nie jest w typie swojego ukochanego, być może jest w jego oczach mało kobieca, ponieważ nie patrzy na nią jak na potencjalną kochankę, a jak na koleżankę, kogoś bliskiego, kogo darzy wręcz siostrzanymi uczuciami;
  • kobieta udawała niedostępną, nie przejawiała chęci rozwoju znajomości w kierunku związku.

Mężczyźni we friendzone - przyczyny

Dlaczego mężczyzna jest spychany do roli jedynie przyjaciela, podczas gdy najchętniej zaprosiłby swoją przyjaciółkę na randkę? Powodów może być kilka:

  • nie jest atrakcyjny fizycznie i seksualnie dla kobiety - gdy przez dłuższy czas są jedynie przyjaciółmi, nie patrzy ona na niego z punktu widzenia: mężczyzna - obiekt zainteresowania. Nie postrzega go jako potencjalnego chłopaka, nie wytworzyło się między nimi seksualne napięcie, tak zwana chemia. Być może również są tylko przyjaciółmi gdyż… mężczyzna po prostu nie jest w jej typie;
  • mężczyzna nie dbał o rozwój relacji w kierunku bycia parą, gdy był na to czas i skończyło się na przyjaźni: być może kobieta byłaby zainteresowana dalszym rozwojem relacji, ale jej przyjaciel nie zrobił nic, aby ja uwieźć. Mogło się tak zdarzyć bo np. chłopak jest nieśmiały, nie potrafi uwodzić czy flirtować;
  • mężczyzna zbytnio naciska na szybki rozwój znajomości, np. daje znać kobiecie, że chętnie zostałby u niej na noc, itp. Kobieta może przestraszyć się tak szybkiego rozwoju wydarzeń oraz wyraźnie zaznaczyć granicę, oferując mu tylko przyjaźń.

Z friendzone możemy mieć oczywiście do czynienia gdy nasza przyjaciółka lub przyjaciel w chwili naszego poznania są w szczęśliwym związku.

Jak wyjść z friendzone?

Jesteś we friendzone i nie wiesz, jak z niego wyjść? Poniżej 7 sposobów, które mogą Ci pomóc.

1. Bądź szczera/y z drugą osobą: otwarcie mów o swoich uczuciach
Krok pierwszy do wyjścia z friendzone to zawsze jedno: szczerość. Szczerze powiedz drugiej osobie, co czujesz, nazywaj rzeczy po imieniu, nie owijaj w bawełnę. Nie chcesz chyba latami grać roli przyjaciela i patrzeć jak druga połowa flirtuje z innymi, nie mając pojęcia, jak bardzo Cię rani? Gdy nie będzie znała Twoich uczuć, będzie czynić to zupełnie nieświadomie.

2. Nie wyznawaj nachalnie miłości, nie zamęczaj swoimi uczuciami
A propos kroku nr 1… Powiedz, co czujesz ale zrób to dyplomatycznie, szczerze, wprost. Nie wyznawaj miłości nachalnie, nie kupuj codziennie kwiatów, czekoladek, nie wysyłaj romantycznych SMS-ów kilkadziesiąt razy dziennie, nie udowadniaj na siłę, że jesteś najlepsza/y na świecie. Jeśli druga osoba Cię kocha, już o tym wie.

3. Obserwuj zachowanie drugiej osoby, ale nie wyolbrzymiaj tego, co zauważysz
Nawet, jeśli po Twoim wyznaniu (lub gdy jeszcze nie miało ono miejsca) druga osoba nie przyznała się do swoich uczuć, obserwuj, jak się zachowuje. Może obserwuje Cię ukradkiem, posyła tęskne spojrzenia, bierze za rękę w ten szczególny sposób? Pamiętaj jednak, by nie wyolbrzymiać otrzymywanych sygnałów, to, co bierzemy za oznakę miłości może być p prostu wyrazem szczerej sympatii.

4. Spróbuj wzbudzić w ukochanej osobie zazdrość
Być może dobrym sposobem na wyjście z friendzone będzie próba wzbudzenia zazdrości w przyjacielu. Może być tak, że druga osoba wstydzi się rozmawiać o swoich uczuciach, a nasz mały postęp skłoni ją do szczerości. Spróbuj flirtować z kimś innym, powiedz komplement koleżance, koledze, zobacz, jaka będzie reakcja ukochanej osoby. Nie rób jednak tego nagminnie i nachalnie, nie posuwaj się również do pójścia z kimś do łózka w celów zbudzenia zazdrości. Nie krzywdź innych kosztem sprawdzenia, czy komuś na Tobie zależy.

5. Nie okazuj swojego cierpienia, nikogo nie można zmusić do miłości
Jeśli wyznałaś/eś miłość i spotkałaś/eś się z odrzuceniem, nie okazuj jawnie swojego cierpienia, nie patrz cierpiętniczym wzrokiem na ukochaną osobę, całującą się z kimś innym. Po co się umartwiać? Pamiętaj, nikogo nie da się zmusić do miłości. Unikaj takich sytuacji, aby nie przysparzać sobie więcej bólu.

6. Spróbuj zniknąć na jakiś czas, nabrać dystansu do sytuacji
Dobrym rozwiązaniem na osiągniecie celu z punktu nr 6 jest czasowe odizolowanie się od całej sytuacji, również w celu nabrania dystansu. Wyjedź do rodziny lub zrób sobie krótkie wakacje, np. zafunduj weekend w luksusowym SPA. Postaraj się wyjechać z kimś, np. innym kolegą, koleżanką, siostrą, mamą. Zmień otoczenie, wyłącz myślenie tylko o tym, że jesteś we friendzone i postaraj się zresetować. Postaraj się w czasie tego wyjazdu nie dzwonić i nie pisać do ukochanej osoby. Nie kontaktuj się z nią w żaden sposób. W ten sposób zobaczysz, czy druga osoba za Tobą tęskni i czy Ty tęsknisz za nią.

7. Walcz o siebie: zerwij kontakt, gdy nie ma innego rozwiązania
Jeśli wszystkie sposoby zawiodą i jasne stanie się, że Twoja druga połowa nie jest zainteresowana przekształceniem Waszej przyjaźni w związek, nie brnij w to dalej, zwłaszcza, gdy jest z kimś szczęśliwa i musisz patrzeć na to, jak okazują sobie miłość. To bardzo trudne, ale w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest… zerwanie kontaktu oraz zupełne odizolowanie się od ukochanej osoby. Brzmi dramatycznie i nie wyobrażasz sobie tego? Dziś, jutro z pewnością będzie Ci źle, ciężko ale za kilka tygodni, miesięcy poczujesz, że to było najlepsze z możliwych rozwiązań. W tej sytuacji musisz walczyć o siebie, o swoje dobro i zdrowie psychiczne. Twoja nieodwzajemniona miłość stanie się cenną lekcją, a Twoje szczęście czeka gdzieś indziej.