Hedonizm to myśl filozoficzna, mająca źródła w starożytności. Jej istotą było określenie odczuwania przyjemności jako najwyższego dobra. Współcześnie hedonizm również oznacza dążenie do przyjemności ale w nieco innym zakresie. Jak być dziś hedonistą i czerpać z życia radość?
Hedonizm - istota myśli filozoficznej
Hedonizm jako doktryna filozoficzna narodził się w IV wieku p.n.e. Za ojca myśli hedonistycznej uważa się Arystypa z Cyreny, ucznia Sokratesa. Uważał on, że najważniejszą cnotą jest przyjemność, a dążenie do niej jest najważniejszym dążeniem człowieka. hedonizm cyrenejski nakładał tak zwany egoizm hedonistyczny, czyli dążenie do przyjemności za wszelką cenę. Radość w życiu osiągnąć można było, zdaniem filozofa, poprzez drobne przyjemności w życiu. Istotne w drodze do szczęścia było unikanie bólu i cierpienia. Myślenie Arystypa rozwinął Epikur w stworzonej przez siebie filozofii epikureizmu. Zakładał on, że szczęście jest najwyższym dobrem i należy robić wszystko, aby uniknąć bólu i cierpienia.
Kim jest dziś hedonista? Cechy hedonisty
Hedonista to człowiek, który ponad wszystko chce czerpać z życia radość. Wydawać by się mogło, ze jest to egoista, która dba tylko w swoją przyjemność, czerpie radość z zachowań ryzykownych, uprawia przygodny seks, wdaje się w bójki i ma tendencje do czynów, niezgodnych z prawem. Nie zawsze tak jest. Wiele osób postrzega współczesny hedonizm nieco inaczej. Hedonista czerpie z życia radość poprzez dostarczanie sobie przyjemności, czyli robieniu tego, co lubi i co daje mu szczęście. Nie stawia sobie sztywnych reguł i ponad wszystko ceni wolność. Chętnie eksperymentuje, poszukuje stale nowych doznań.
Zauważa się różnice w zachowaniu hedonistek i hedonistów
- Hedonistki, czyli kobiety, które chcą czerpać z życia radość to osoby atrakcyjne fizycznie, seksowne, przykładające dużą wagę do dbania o siebie. Mają wysokie mniemanie o sobie. Są to kobiety niezależne, ambitne, zwykle dobrze wykształcone, odpowiednio usytuowane. Hedonistki są aktywne fizycznie, uprawiają sporty, chodzą na fitness czy zumbę. Wyróżnia je upór w działaniu.
- Hedoniści to mężczyźni zdecydowani, męscy, odważni ale i niezależni. Również cechuje ich upór. Są to ludzie pewni siebie, świadomi swoich mocnych stron, odporni psychicznie, wytrzymali i silni. Są atrakcyjni fizycznie, dużą wagę przykładają do wyglądu, modnie się ubierają. Cechuje ich poczucie humoru, lubią brylować w towarzystwie. Przejawiają tendencję do zachowań ryzykownych, na przykład uprawiają sporty ekstremalne.
Hedonista a materialista i egoista
Przez wielu hedonista bywa utożsamiany z materialistą oraz egoistą. Nie jest to poprawne rozumowanie. Materialista odczuwa przyjemność jedynie podczas obcowania z dobrami materialistycznymi, hedonista ceni również wartości duchowe, np. kontakt z naturą, bliskimi osobami, radość z obcowania ze sztuką. Z kolei różnica między egoistą a hedonistą polega na tym, że egoista troszczy się jedynie o własne dobro i przyjemność, hedonista myśli również o innych. odczuwa radość z przebywania w towarzystwie bliskich i spędzania z nimi wspólnie czasu. Zwykle najpierw zaspokaja swoje potrzeby ale patrzy również na innych. Ponadto, wielu hedonistów czerpie radość z pomagania innym ludziom, podobnie jak altruista.
Czy jesteś hedonistą? Test
Chcesz przekonać się czy jesteś hedonistą i czy umiesz czerpać z życia radość? Odpowiedź na poniższe pytania i przekonaj się.
- Lubisz poświęcać wolny czas na swoje hobby, pasje, rozwijanie talentów i inne zajęcia, które sprawiają Ci przyjemność.
- Chętnie próbujesz nowych rzeczy i jesteś zainteresowana/y tym, co nieznane.
- Nie boisz się wyzwań, wręcz przeciwnie, chętnie stawiasz im czoła.
- Lubisz robić coś dla siebie, sprawiać sobie drobne przyjemności.
- Cieszysz się z drobnych sukcesów, szczęśliwych chwil, których inna osoba by nie zauważyła. Doceniasz to, co przynosi Ci życie.
- Starasz się unikać tego, co nieprzyjemne ale nie za wszelką cenę. Unikasz jedynie tego, co nieprzyjemne i zbędne, np. kłótni z bliską osobą.
- Masz sposoby na odreagowywanie negatywnych emocji, np. złości czy smutku i regularnie je stosujesz.
Na przynajmniej 5 pytań udzieliłaś/eś twierdzącej odpowiedzi? Wszystko wskazuje na to, że myśl hedonistyczna nie jest Ci obca, lubisz czerpać z życia radość i wiesz, jak to robić.
Czy i dlaczego warto być/nie być hedonistą w XXI wieku?
Czy obecnie warto być hedonistą? Okazuje się, że jak najbardziej, hedonizm pozwala nam odnaleźć się w świecie dóbr materialnych u wybrać to, co daje nam radość w życiu, bo przecież to jest celem każdego z nas.
Z powyższego testu wynika, że hedonizm jest Ci obcy i chcesz to zmienić? Jak czerpać więc przyjemność z życia? Poniżej kilka ciekawych sposobów:
- Zastanów się, co daje Ci radość i poświęcaj przynajmniej kilka razy w tygodniu godzinę na tą czynność. Może to być czytanie książek, słuchanie muzyki, spacerowanie czy uprawianie jakiegoś sportu.
- Co jakiś czas zadbaj o siebie, o swój wygląd, zdrowie i dobre samopoczucie: idź do fryzjera, na zakupy, do kosmetyczki, wybierz się na zabieg do SPA, jedź na koncert ulubionego zespołu. Od razu poczujesz się lepiej.
- Spraw sobie co jakiś czas prezent, zrób niespodziankę: niech to będzie coś miłego, co poprawi Ci nastrój nawet po długim i ciężkim dniu.
- Poszukuj nowych źródeł przyjemności, eksperymentuj, próbuj nowych potraw, podróżuj w nowe miejsca.
Współczesny hedonizm to nie tylko oddawanie się przyjemnościom ale przede wszystkim czerpanie z życia radości. W natłoku obowiązków nie zawsze mamy czas na to, co sprawia nam przyjemność. Warto więc zatrzymać się na chwilę i cieszyć się każdym momentem swojego życia.