Hedonizm współcześnie - kim jest hedonista, jak się zachowuje?

Hedonizm, hedonistaHedonizm to myśl filozoficzna, mająca źródła w starożytności. Jej istotą było określenie odczuwania przyjemności jako najwyższego dobra. Współcześnie hedonizm również oznacza dążenie do przyjemności ale w nieco innym zakresie. Jak być dziś hedonistą i czerpać z życia radość?

Hedonizm: istota myśli filozoficznej

Hedonizm jako doktryna filozoficzna narodził się w IV wieku p.n.e. Za ojca myśli hedonistycznej uważa się Arystypa z Cyreny, ucznia Sokratesa. Uważał on, że najważniejszą cnotą jest przyjemność, a dążenie do niej jest najważniejszym dążeniem człowieka. hedonizm cyrenejski nakładał tak zwany egoizm hedonistyczny, czyli dążenie do przyjemności za wszelką cenę. Radość w życiu osiągnąć można było, zdaniem filozofa, poprzez drobne przyjemności w życiu. Istotne w drodze do szczęścia było unikanie bólu i cierpienia. Myślenie Arystypa rozwinął Epikur w stworzonej przez siebie filozofii epikureizmu. Zakładał on, że szczęście jest najwyższym dobrem i należy robić wszystko, aby uniknąć bólu i cierpienia.

Kim jest dziś hedonista? Cechy hedonisty

Hedonista to człowiek, który ponad wszystko chce czerpać z życia radość. Wydawać by się mogło, ze jest to egoista, która dba tylko w swoją przyjemność, czerpie radość z zachowań ryzykownych, uprawia przygodny seks, wdaje się w bójki i ma tendencje do czynów, niezgodnych z prawem. Nie zawsze tak jest. Wiele osób postrzega współczesny hedonizm nieco inaczej. Hedonista czerpie z życia radość poprzez dostarczanie sobie przyjemności, czyli robieniu tego, co lubi i co daje mu szczęście. Nie stawia sobie sztywnych reguł i ponad wszystko ceni wolność. Chętnie eksperymentuje, poszukuje stale nowych doznań.

Zauważa się różnice w zachowaniu hedonistek i hedonistów:

 • Hedonistki, czyli kobiety, które chcą czerpać z życia radość to osoby atrakcyjne fizycznie, seksowne, przykładające dużą wagę do dbania o siebie. Mają wysokie mniemanie o sobie. Są to kobiety niezależne, ambitne, zwykle dobrze wykształcone, odpowiednio usytuowane. Hedonistki są aktywne fizycznie, uprawiają sporty, chodzą na fitness czy zumbę. Wyróżnia je upór w działaniu.
 • Hedoniści to mężczyźni zdecydowani, męscy, odważni ale i niezależni. Również cechuje ich upór. Są to ludzie pewni siebie, świadomi swoich mocnych stron, odporni psychicznie, wytrzymali i silni. Są atrakcyjni fizycznie, dużą wagę przykładają do wyglądu, modnie się ubierają. Cechuje ich poczucie humoru, lubią brylować w towarzystwie. Przejawiają tendencję do zachowań ryzykownych, na przykład uprawiają sporty ekstremalne.

Hedonista a materialista i egoista

Przez wielu hedonista bywa utożsamiany z materialistą oraz egoistą. Nie jest to poprawne rozumowanie. Materialista odczuwa przyjemność jedynie podczas obcowania z dobrami materialistycznymi, hedonista ceni również wartości duchowe, np. kontakt z naturą, bliskimi osobami, radość z obcowania ze sztuką. Z kolei różnica między egoistą a hedonistą polega na tym, że egoista troszczy się jedynie o własne dobro i przyjemność, hedonista myśli również o innych. odczuwa radość z przebywania w towarzystwie bliskich i spędzania z nimi wspólnie czasu. Zwykle najpierw zaspokaja swoje potrzeby ale patrzy również na innych. Ponadto, wielu hedonistów czerpie radość z pomagania innym ludziom, podobnie jak altruista.

Czy jesteś hedonistą? Test

Chcesz przekonać się czy jesteś hedonistą i czy umiesz czerpać z życia radość? Odpowiedź na poniższe pytania i przekonaj się.

 1. Lubisz poświęcać wolny czas na swoje hobby, pasje, rozwijanie talentów i inne zajęcia, które sprawiają Ci przyjemność.
 2. Chętnie próbujesz nowych rzeczy i jesteś zainteresowana/y tym, co nieznane.
 3. Nie boisz się wyzwań, wręcz przeciwnie, chętnie stawiasz im czoła.
 4. Lubisz robić coś dla siebie, sprawiać sobie drobne przyjemności.
 5. Cieszysz się z drobnych sukcesów, szczęśliwych chwil, których inna osoba by nie zauważyła. Doceniasz to, co przynosi Ci życie.
 6. Starasz się unikać tego, co nieprzyjemne ale nie za wszelką cenę. Unikasz jedynie tego, co nieprzyjemne i zbędne, np. kłótni z bliską osobą.
 7. Masz sposoby na odreagowywanie negatywnych emocji, np. złości czy smutku i regularnie je stosujesz.

Na przynajmniej 5 pytań udzieliłaś/eś twierdzącej odpowiedzi? Wszystko wskazuje na to, że myśl hedonistyczna nie jest Ci obca, lubisz czerpać z życia radość i wiesz, jak to robić.

Czy i dlaczego warto być/nie być hedonistą w XXI wieku?

Czy obecnie warto być hedonistą? Okazuje się, że jak najbardziej, hedonizm pozwala nam odnaleźć się w świecie dóbr materialnych u wybrać to, co daje nam radość w życiu, bo przecież to jest celem każdego z nas.

Z powyższego testu wynika, że hedonizm jest Ci obcy i chcesz to zmienić? Jak czerpać więc przyjemność z życia? Poniżej kilka ciekawych sposobów:

 • Zastanów się, co daje Ci radość i poświęcaj przynajmniej kilka razy w tygodniu godzinę na tą czynność. Może to być czytanie książek, słuchanie muzyki, spacerowanie czy uprawianie jakiegoś sportu.
 • Co jakiś czas zadbaj o siebie, o swój wygląd, zdrowie i dobre samopoczucie: idź do fryzjera, na zakupy, do kosmetyczki, wybierz się na zabieg do SPA, jedź na koncert ulubionego zespołu. Od razu poczujesz się lepiej.
 • Spraw sobie co jakiś czas prezent, zrób niespodziankę: niech to będzie coś miłego, co poprawi Ci nastrój nawet po długim i ciężkim dniu.
 • Poszukuj nowych źródeł przyjemności, eksperymentuj, próbuj nowych potraw, podróżuj w nowe miejsca.

Współczesny hedonizm to nie tylko oddawanie się przyjemnościom ale przede wszystkim czerpanie z życia radości. W natłoku obowiązków nie zawsze mamy czas na to, co sprawia nam przyjemność. Warto więc zatrzymać się na chwilę i cieszyć się każdym momentem swojego życia.